Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piwniczna buduje kanalizację z miejscowościami na Słowacji

0
Podziel się

Gmina Piwniczna (woj. małopolskie) rozpoczyna wspólny z miejscowościami na
Słowacji projekt budowy kanalizacji i lokalnych oczyszczalni ścieków. Partnerzy otrzymali na ten
cel około 4 mln euro z funduszy transgranicznych.

bCZDebaZ

Gmina Piwniczna (woj. małopolskie) rozpoczyna wspólny z miejscowościami na Słowacji projekt budowy kanalizacji i lokalnych oczyszczalni ścieków. Partnerzy otrzymali na ten cel około 4 mln euro z funduszy transgranicznych.

Jak poinformował PAP w piątek burmistrz Piwnicznej Edward Bogaczyk, przedsięwzięcie polega na wybudowaniu sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków w polskich wsiach Wierchomla i Młodów Głębokie oraz miejscowościach Forbasy i Lucka na Słowacji.

Przedsięwzięcie będzie finansowane z unijnego funduszu transgranicznego Interreg, gdzie ma zagwarantowane 4 mln euro. Każdej ze stron przypadnie po połowie tej kwoty.

bCZDebbb

Według burmistrza, po zakończeniu tego przedsięwzięcia w przyszłym roku turystyczna gmina Piwniczna będzie w całości skanalizowana. W trudno dostępnych rejonach, gdzie poprowadzenie kanalizacji jest nieopłacalne, budowane będą przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Władze gminy zaproponowały też przygranicznym słowackim miejscowościom Mniszek, Hranicne i Kremna, aby powiązać swoje systemy kanalizacyjne i przekazywać ścieki do gminnej oczyszczalni po polskiej stronie.

"Oni mają kanalizację, ale nie mają oczyszczalni ścieków, więc trafiają one do Popradu. Z kolei nasza oczyszczalnia spokojnie mogłaby przyjąć dodatkowe ścieki, a dostęp do niej od strony słowackiej jest prosty, trzeba wybudować tylko jedną przepompownię przy przejściu pod Popradem" - wyjaśnił burmistrz.

Według niego, przedsięwzięcie mogłoby zostać sfinansowane z unijnych środków transgranicznych. Polski samorząd czeka teraz na odpowiedź słowackich partnerów. (PAP)

bCZDebbh

rgr/ je/ jbr/

bCZDebbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)