Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PJN: niech rząd pisemnie uzasadni przystąpienie do paktu Euro Plus

0
Podziel się:

Klub PJN chce, by premier Donald Tusk przedstawił pisemne uzasadnienie
decyzji o przystąpieniu Polski do paktu Euro Plus. PJN nie usatysfakcjonowało bowiem m.in. sejmowe
wystąpienie w tej sprawie wiceministra spraw zagranicznych Mikołaja Dowgielewicza.

Klub PJN chce, by premier Donald Tusk przedstawił pisemne uzasadnienie decyzji o przystąpieniu Polski do paktu Euro Plus. PJN nie usatysfakcjonowało bowiem m.in. sejmowe wystąpienie w tej sprawie wiceministra spraw zagranicznych Mikołaja Dowgielewicza.

"Zgłaszamy prośbę, by rząd przedstawił na piśmie uzasadnienie i motywację - polityczną i ekonomiczną - decyzji o przystąpieniu do paktu" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceprzewodnicząca klubu PJN Elżbieta Jakubiak.

Jakubiak uważa, że rząd powinien przedstawić klubom parlamentarnym na piśmie powody przystąpienia do paktu, bo "dziś decyzje, które rząd podjął, są decyzjami, które zapadły poza parlamentem".

Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu informację w sprawie paktu na rzecz konkurencyjności Euro Plus przedstawił w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz.

Dowgielewicz mówił m.in., że przystąpienie przez Polskę do paktu nie nakłada na nas żadnych zobowiązań; nie spowoduje konieczności poniesienia podatku CIT, a jest korzystne dla reputacji naszego kraju.

Jakubiak mówiła jednak: "My chcemy w Polsce niskich podatków dla przedsiębiorców, a eksperci unijni mówią, że jeśli nastąpi konsolidacja podatkowa wewnątrz Unii, to podatki w Polsce muszą być wyższe". W jej ocenie, trzeba się ponadto zastanowić jak przystąpienie do paktu wpłynie na polski rynek i przedsiębiorczość.

Pakt Euro Plus szefowie państw i rządów "27" przyjęli w marcu. Zakłada on zbliżanie narodowych polityk gospodarczych. Jest pokłosiem pomysłów Francji i Niemiec, by, w odpowiedzi na kryzys, zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze. Pakt przewiduje koordynację w wybranych dziedzinach, takich jak konkurencyjność, innowacje, zatrudnienie, stabilność finansów publicznych, czy koordynacja podatkowa. Pakt jest otwarty dla krajów spoza strefy euro i Polska zdecydowała się do niego dołączyć. (PAP)

ajg/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)