Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PJN: polityka prorodzinna i liberalna gospodarka - priorytetami w kampanii

0
Podziel się:

Nowoczesne rozwiązania prorodzinne oraz liberalna gospodarka i promowanie
ułatwień dla przedsiębiorców, a także zmiany ustrojowe, m.in. zmniejszenie liczby posłów - to
niektóre z propozycji programowych, które PJN zamierza akcentować w kampanii wyborczej.

Nowoczesne rozwiązania prorodzinne oraz liberalna gospodarka i promowanie ułatwień dla przedsiębiorców, a także zmiany ustrojowe, m.in. zmniejszenie liczby posłów - to niektóre z propozycji programowych, które PJN zamierza akcentować w kampanii wyborczej.

W rozmowie z PAP wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak podkreśliła, że to tylko część propozycji, kolejne odsłony programu będą dopiero przedstawiane. "Dla nas to będzie jednocześnie program wyborczy i program partii. Ponieważ nasze struktury i formacja dopiero powstają, więc dla nas to jest praca dotycząca zarówno kampanii, jak i tworzenia takiego zwartego programu na rządzenie krajem" - podkreśliła.

"Musimy się zająć w Polsce zmianą, która 20 lat jest oczekiwana, a tak naprawdę nie nastąpiła. Widać, że pewne instytucje, które zbudowaliśmy tworząc nowe prawo, konstytucję polską, nie funkcjonują dziś należycie" - oceniła Jakubiak. Jak dodała, propozycje ustrojowe jej ugrupowania są próbą "wciągnięcia obywateli" do współtworzenia państwem.

PJN proponuje m.in. wprowadzenie bezpośrednich wyborów starostów i przepisów, dzięki którym organizowanie referendum ma być tańsze i łatwiejsze. Według ugrupowania, powinna być możliwość przeprowadzania referendów - zarówno w sprawach ogólnokrajowych, jak i lokalnych - przy okazji wyborów. "Chcemy, by instytucja referendum była używana częściej. Żeby przy okazji wyborów ludzie decydowali, czy w powiecie chcą więcej szkół, więcej dróg czy jak chcą wydawać pieniądze, które są ich podatkami" - tłumaczyła Jakubiak.

Jak podkreśliła, PJN chce też zmiany roli Senatu, który miałby składać się z osób wybieranych przez sejmiki wojewódzkie, z byłych prezydentów i premierów (dożywotnio) oraz profesorów, wybieranych przez konferencję rektorów uczelni. "Nasi premierzy, prezydenci to powinni być ludzie, którzy stale już pracują dla państwa" - uważa posłanka.

Ugrupowanie postuluje też zmniejszenie liczby posłów o połowę - do 230. Chce także zniesienia Trybunału Stanu, którego kompetencje przejąłby Trybunał Konstytucyjny. Trybunał Stanu miałby być zlikwidowany, by tworzący go politycy nie osądzali innych polityków.

PJN w kampanii chce także akcentować liberalne podejście do gospodarki. "My określamy się jako centroprawica z liberalnym stosunkiem do gospodarki, ale też zdrowym pojęciem o obecności państwa, tam gdzie ono jest konieczne" - zaznaczyła. Jak mówiła posłanka, istnieje potrzeba obecności państwa np. w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa zdrowotnego i energetyki.

Jeśli chodzi o gospodarkę, ugrupowanie proponuje m.in. liniową 19-proc. stawkę VAT. PJN chce także, by najniższa stawka podatku PIT wynosiła 19 proc., ale kwota wolna od podatku powinna być dwukrotnie wyższa niż dziś.

Program formacji zakłada ponadto, że obywatele i przedsiębiorcy powinni podlegać minimalnej liczbie obowiązków i ograniczeń administracyjnych. Dlatego proponowane jest m.in. wprowadzenie zmiany do konstytucji ułatwiającej przedsiębiorcom zaskarżanie do Trybunału Konstytucyjnego wadliwych przepisów, ograniczenie koncesji i zezwoleń wymaganych dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz uproszczenie dochodzenia odszkodowań od urzędów za decyzje wydane z naruszeniem prawa.

PJN proponuje progresywne ulgi na dzieci wraz z likwidacją innych ulg i przywilejów; chce też likwidacji zwrotu VAT od zakupu materiałów budowlanych oraz becikowego, z wyjątkiem becikowego wypłacanego z opieki społecznej. Ugrupowanie proponuje też zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz objęcia najzamożniejszych rolników powszechnymi zasadami podatków i ubezpieczeń.

"Trzeci obszar, na którym się skupimy, to jest polityka wobec polskiej rodziny. Dziś to właściwie polityka socjalna, nie ma innej polityki. To polityka adresowana do rodziny, która sobie nie radzi" - powiedziała Jakubiak. Według niej, polityka prorodzinna w Polsce powinna być celniej adresowana.

Jakubiak podkreśliła, że PJN jest m.in. za wprowadzeniem rozwiązań prawnych uwzględniających liczbę dzieci w rodzinie. Według niej, obecny system podatkowy, traktujący polską rodzinę jak jednego lub dwóch podatników, jest niesprawiedliwy. Zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie przedstawiało propozycje dla rodziny na konwencji w Tarnowie w marcu.

Problemem - jak mówiła - jest także fakt, że państwo obecnie wyłącza się ze wsparcia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. "Chcemy by osoba pozostająca w domu z chorym dzieckiem była osobą pracującą, a nie pozostającą na zasiłku" - zaznaczyła.

Jeśli chodzi o służbę zdrowia, PJN proponuje m.in. likwidację NFZ i zastąpienie go systemem regionalnych kas ubezpieczenia zdrowotnego, utworzenie sieci wysokospecjalistycznych szpitali oraz wprowadzenie systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Ugrupowanie zamierza przedstawiać kolejne elementy programu, dotyczące m.in. rolnictwa, polityki prorodzinnej, kultury i edukacji. "Chcemy się spotykać z ludźmi. Budujemy koła, chcemy by nasz program był bardzo blisko ludzi. Chcemy, by tam były centra debat o naszym programie" - podkreśliła Jakubiak w rozmowie z PAP. (PAP)

sdd/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)