Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PJN proponuje zakazać płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych

0
Podziel się:

#
dochodzą stanowiska klubów sejmowych
#

# dochodzą stanowiska klubów sejmowych #

26.01. Warszawa (PAP) - Klub Polska Jest Najważniejsza chce wprowadzić zakaz publikacji płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych w prasie, radiu i telewizji. Posłowie PJN złożyli w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego w tej sprawie. Propozycję jednoznacznie popiera tylko PO.

"Chcemy, aby kampanie wyborcze były bardziej merytoryczne i bliżej ludzi" - powiedział w środę PAP rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz, uzasadniając złożenie projektu.

Jak zaznaczył, ogłoszenia i spoty wyborcze przekazują mało treści merytorycznych. Według Karasiewicza celem proponowanych zmian jest zwiększenie "bezpośredniej aktywności kandydatów" startujących w wyborach, m.in. spotkań z wyborcami.

"Ostatnie lata pokazują, że podczas kampanii wyborczej następuje pojedynek na spoty, a nie na programy" - powiedział PAP poseł Tomasz Dudziński. Według niego, rzetelna dyskusja, prezentacja programów wyborczych jest obecnie często wypierana przez "sztuczki PR-owskie".

Jak mówił, proponowane przez PJN zmiany mają sprawić, by kampanie były bardziej rzeczowe, a komitety wyborcze skupiały się na przygotowywaniu programów wyborczych.

"Jest już wprowadzony zakaz kampanii billboardowych, a to jest krok idący w tym samym kierunku. Mam nadzieję, że - jeśli celem partii jest rzetelna dyskusja, a nie pojedynek na spoty - to ten projekt uzyska poparcie" - powiedział Dudziński.

"Proces wyborczy staje się coraz bardziej pozbawiony treści, a wyborca coraz częściej może podejmować decyzje jedynie na podstawie oceny atrakcyjności kampanii medialnej, a nie przekazu programowego" - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu. Według nich, ma to związek z postępującą "teatralizacją" polityki, która sprawia, że bardziej niż merytoryczna dyskusja liczy się sprawność specjalistów od PR, reżyserów i grafików komputerowych.

Celem projektu - jak zaznaczono w uzasadnieniu - jest oparcie debaty publicznej na rzetelnej dyskusji programowej, a nie - jak dotąd - na popisach specjalistów od marketingu politycznego. Proponowana regulacja ma wymusić na partiach politycznych podjęcie debaty programowej i realnej dyskusji o sprawach ważnych - napisali wnioskodawcy.

Za projektem PJN zagłosuje PO. "Poprzemy te rozwiązania, sami je zgłaszaliśmy m.in. w ustawie o fundacjach politycznych" - powiedział PAP wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski.

Zgłoszony przez PO we wrześniu ubiegłego roku projekt ustawy o fundacjach ma przejść pierwsze czytanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu (1-4 luty). Obok zakazu reklamy wielkoformatowej projekt zakazuje też partiom prowadzenia płatnych kampanii w radiu i telewizji, a także wprowadza obowiązek przekazywania 25 proc. subwencji budżetowej na fundacje polityczne.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział PAP, że jest zdumiony pomysłem PJN, gdyż już w ubiegłym roku PO znacząco ograniczyła możliwość prowadzenia kampanii wyborczych poprzez wprowadzenie zakazu kampanii billboardowych.

"Jeśli mielibyśmy przyjąć także propozycję PJN, że nie można byłoby zamawiać żadnych płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych, to powstaje pytanie, jak wyborcy mają się dowiedzieć o ofercie politycznych ugrupowań. Gdyby zostało przyjęte rozwiązanie proponowane przez kolegów z klubu PJN, to kampania wyborcza ograniczyłaby się chyba do chodzenia po domach, co w dużych okręgach byłoby niemożliwe" - powiedział Mularczyk.

Jak podkreślił, posłowie PJN zamiast przygotowywać projekty rozwiązań, których celem byłoby poprawienie jakości życia społeczeństwa próbuje forsować projekty nie mające najmniejszej szansy na akceptację w Sejmie, nastawione jedynie na "zaistnienie w mediach i tani populizm".

Przeciwny pełnemu zakazowi płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych jest Witold Gintowt-Dziewałtowski z SLD. Jak mówi, jest zwolennikiem "wydawania jak najmniejszych pieniędzy" na kampanię. "Nie dajmy się zwariować. Należy ten problem uporządkować i ograniczyć wydatki na audycje wyborcze, ale pełne zakazanie nie ma sensu" - uważa poseł Sojuszu.

Wiceszef komisji nadzwyczajnej zajmującej się zmianami w prawie wyborczym Eugeniusz Kłopotek (PSL) jest zdania, że w Sejmie nie będzie woli politycznej, by wprowadzić takie zmiany.

Polityk zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że propozycje PJN nie mają szans na wejście w życie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, bo istotne zmiany w prawie wyborczym muszą być uchwalone co najmniej na pół roku przed elekcją.

"Niedawno zamknęliśmy prace nad kodeksem wyborczym i koniec kropka, żadnej zabawy dalej. Za chwilę są wybory i nic z tego nie wyjdzie" - ocenił poseł.(PAP)

sdd/ stk/ laz/ agy/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)