Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PJN ws. weta do ustawy o Akademii Lotniczej poczeka na argumenty PO

0
Podziel się:

PJN merytorycznie popiera ustawę o Akademii Lotniczej w Dęblinie, ale przy
podejmowaniu decyzji ws. weta do tej ustawy poczeka na argumenty PO - zapowiada wiceszefowa klubu
PJN Elżbieta Jakubiak. Według niej w tej sprawie jest konflikt na linii PO-prezydent.

PJN merytorycznie popiera ustawę o Akademii Lotniczej w Dęblinie, ale przy podejmowaniu decyzji ws. weta do tej ustawy poczeka na argumenty PO - zapowiada wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak. Według niej w tej sprawie jest konflikt na linii PO-prezydent.

W związku z planowanym na piątek sejmowym głosowaniem ws. weta do tej ustawy, Jakubiak w poniedziałek rozmawiała z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Kolejnym rozmówcą prezydenta w tej sprawie był szef klubu PSL - Stanisław Żelichowski. Komorowski przekonuje swych rozmówców, by nie odrzucali jego weta do ustawy o Akademii Lotniczej.

"Dzisiaj jest to spór między PO, która jest autorem tego projektu, a prezydentem Bronisławem Komorowskim, który jest zwierzchnikiem Sił zbrojnych" - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, po spotkaniu z prezydentem, Jakubiak.

Jak mówiła, Komorowski prosił ją, by PJN rozważyła poparcie prezydenckiego weta. "Przedstawił swoją argumentację dotyczącą organizacji szkolnictwa wyższego wojskowego" - powiedziała. "Zarówno pan prezydent, jak i ja uważamy, że projekt był projektem o charakterze politycznym" - dodała.

Zaznaczyła, że ustawa została przeforsowana bez konsultacji ze środowiskiem akademickim wojskowym, jak i ze zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Jakubiak podkreśliła, że z punktu widzenia prezydenta ustawa ma wadę polegającą na tym, że komercjalizuje szkolnictwo wojskowe.

Zaznaczyła jednak, że PJN merytorycznie popiera ustawę, ale przy podejmowaniu decyzji w sprawie prezydenckiego weta "poczeka na argumentację PO". Podkreśliła, że opinia PO będzie kluczowa w tej kwestii.

Ustawę, na mocy której miałaby powstać - z połączenia Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie - Akademia Lotnicza, Bronisław Komorowski zawetował w marcu.

Ustawę o powołaniu Akademii Lotniczej Sejm uchwalił pod koniec stycznia. Jej autorzy przekonywali, że połączenie dwóch placówek przysłuży się otwieraniu się instytucji wojskowych na rynek cywilny i rozszerzeniu oferty dydaktycznej. Za połączeniem opowiedziały się władze obu instytucji.

Sejmowe komisje obrony i edukacji ustaliły 11 maja, że zarekomendują izbie odrzucenie prezydenckiego weta. (PAP)

hgt/ eaw/ son/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)