Notowania

wiadomości
28.12.2012 18:26

PKN Orlen podpisał umowę sprzedaży 545 tys. ton ropy

PKN Orlen podpisał w piątek ze spółką Whirlwind umowę sprzedaży 545 tys. ton ropy REBCO o wartości ok. 383 mln USD, tj. ponad 1,18 mld zł, oraz umowę zlecenia utworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy. Cenę surowca ustalono w oparciu o notowania rynkowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

PKN Orlen podpisał w piątek ze spółką Whirlwind umowę sprzedaży 545 tys. ton ropy REBCO o wartości ok. 383 mln USD, tj. ponad 1,18 mld zł, oraz umowę zlecenia utworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy. Cenę surowca ustalono w oparciu o notowania rynkowe.

Jak poinformował PKN Orlen, na podstawie umowy Whirlwind będzie świadczyć usługę utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy na rachunek płockiego koncernu, a spółka ta będzie gwarantowała przechowywanie zapasów w dotychczasowej lokalizacji.

Umowa utworzenia i utrzymywania zapasów została zawarta na okres do 28 stycznia 2014 r. PKN Orlen nie wyklucza możliwości jej odnowienia na kolejny okres.

Ilość 545 tys. ton ropy REBCO, objęta umową, stanowi około 18 proc. całej puli zapasów obowiązkowych, do których utrzymywania zobowiązany jest PKN Orlen. Kwota ponad 1,8 mld zł, którą płocki koncern otrzymał zgodnie z umową, pomniejszy jego zadłużenie na koniec 2012 r.

"Od dwóch lat odciążamy bilans dzięki zmianie formuły utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy. Dzięki tym kontraktom w tym roku uwolniliśmy środki na sumę prawie 2,4 mld zł. Pieniądze te będziemy mogli angażować w realizację celów rozwojowych zapisanych w ogłoszonej w listopadzie strategii, szczególnie w zakresie energetyki i poszukiwania gazu ze złóż niekonwencjonalnych" - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes spółki Jacek Krawiec. Dodał, że "sprzedaż zapasów jest możliwa dzięki wiarygodności i stabilności finansowej" płockiego koncernu, "docenianej przez partnerów transakcji".

PKN Orlen podał, że spółka Whirlwind jako partner umowy została wybrana w przetargu, a sama umowa została podpisana po otrzymaniu przez płocki koncern zgody Agencji Rezerw Materiałowych na przeprowadzenie transakcji.

Whirlwind jest spółką specjalnego przeznaczenia, założoną na zlecenie RBS Polish Financial Advisory Services, podmiotu zależnego od Royal Bank of Scotland, i zgodnie z zakresem działalności statutowej może prowadzić obrót ropą naftową. PKN Orlen podał też, że podpisał z Whirlwind umowę, na mocy której udzieli tej spółce krótkoterminowej pożyczki w wysokości około 272 mln zł, oprocentowanej według warunków rynkowych. Udzielona pożyczka pokryje podatek VAT, jaki zobowiązana jest zapłacić Whirlwind w związku z umową sprzedaży. (PAP)

mb/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz