Notowania

wiadomości
01.02.2012 19:42

PKN Orlen przygotowany na ograniczenie dostaw gazu

# dochodzi bardziej szczegółowa informacja PKN Orlen nt. ograniczeń dostaw gazu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi bardziej szczegółowa informacja PKN Orlen nt. ograniczeń dostaw gazu #

01.02. Płock (PAP) - PKN Orlen jest technicznie przygotowany na ograniczenie dostaw gazu, wprowadzone przez PGNiG w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami. Spółka ma też możliwość zastąpienia gazu innymi paliwami.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe spółki, obecna sytuacja - po ograniczeniu dostaw gazu do zakładu produkcyjnego w Płocku, gdzie znajduje się m.in. największa w Polsce rafineria - "nie ma znaczącego wpływu na operacyjne funkcjonowanie aktywów produkcyjnych".

"PKN Orlen ma możliwość wykorzystania innego rodzaju paliw w zastępstwie gazu, jest więc technicznie przygotowany na ograniczenia nie wykraczające poza warunki określone w kontraktach" - zapewniła spółka.

PKN Orlen poinformował PAP, że obecne ograniczenia w dostawach gazu dla tej spółki wynoszą około 15 proc. ilości kontraktowych. PKN Orlen wyjaśnił też, że PGNiG jest największym dostawcą gazu dla tej spółki, ale poza umową z PGNiG płocki koncern ma zawarte kontrakty z RWE Supply and Trading oraz Entrade Grupa, co stanowi 7-8 proc. rocznego zapotrzebowania na ten surowiec w zakładzie produkcyjnym w Płocku.

Według PKN Orlen, rozwiązania technologiczne zastosowane w zakładzie produkcyjnym w Płocku pozwalają stosować kilka rodzajów paliwa zastępczego w stosunku do gazu, aby utrzymać ciągły proces produkcji - jest to m.in. olej opałowy, ale także gudron, który jest mieszaniną ciężkich pozostałości z przerobu ropy naftowej.

Na pytanie PAP, czy utrzymujące się niskie temperatury mają niekorzystny wpływ na ciągłość procesu produkcyjnego w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, spółka odpowiedziała, że instalacje produkcyjne na terenie tego zakładu są zaawansowane technologicznie i dostosowane do pracy w ekstremalnych warunkach środowiskowych. "W obecnych uwarunkowaniach atmosferycznych, pomimo niskich temperatur, nie mamy problemów z płynną pracą" - podał płocki koncern.

PGNiG poinformowało w środę, że w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu od 31 stycznia 2012 roku do Zakładów Chemicznych Police, a od 1 lutego do PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy. To konieczny krok, który firma musi wykonać, by uzyskać zgodę resortu gospodarki na uruchomienie zapasów obowiązkowych. Gaz-System złożył w środę w Ministerstwie Gospodarki wniosek o możliwość korzystania z tych zapasów.

"Ograniczenia zostały wprowadzone w ramach obowiązujących umów sprzedaży gazu i w uzgodnieniu z każdą firmą. Jednocześnie informujemy, że pozostali odbiorcy PGNiG SA otrzymują gaz ziemny zgodnie ze swoimi potrzebami" - zapewniła spółka. PGNiG spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy do poziomu przekraczającego 70 mln m sześc. na dobę, co niesie ze sobą zagrożenie niezbilansowania systemu przesyłowego.(PAP)

mb/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz