Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen rozważa emisję czwartej transzy obligacji

0
Podziel się:

W związku z bardzo dużym popytem na obligacje detaliczne PKN Orlen serii C o
łącznej wartości nominalnej 200 mln zł spółka rozważa możliwość emisji w najbliższym czasie
kolejnej, czwartej transzy tych papierów - poinformował w piątek płocki koncern.

bEstUxWt

W związku z bardzo dużym popytem na obligacje detaliczne PKN Orlen serii C o łącznej wartości nominalnej 200 mln zł spółka rozważa możliwość emisji w najbliższym czasie kolejnej, czwartej transzy tych papierów - poinformował w piątek płocki koncern.

PKN Orlen podał, że pula 2 mln sztuk obligacji serii C została wyczerpana już pod koniec pierwszego dnia subskrypcji i konieczne było wcześniejsze zamknięcie zapisów.

"W związku z tak wielkim popytem i oczekiwaną znaczną skalą redukcji zapisów spółka rozważa już emisję kolejnej serii" - podał PKN Orlen.

bEstUxWv

Seria C obligacji PKN Orlen to trzecia w tym roku emisja tych papierów przez płocki koncern. W ramach całego programu emisji obligacji spółka planuje pozyskać łącznie do 1 mld zł.

Poprzednie dwie emisje obligacji detalicznych PKN Orlen serii A i B - także o wartości po 200 mln zł - odbyły się w maju i czerwcu. Zapisy na obligacje serii C złożyło prawie dwukrotnie więcej inwestorów indywidualnych niż w przypadku serii A.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów nie wykluczamy emisji kolejnej serii w najbliższym czasie" - powiedział m.in. cytowany w komunikacie płockiego koncernu prezes spółki Jacek Krawiec. "Cieszymy się, że poszerzamy grupę inwestorów indywidualnych, budując atrakcyjne i stabilne źródło płynności dla dalszego dynamicznego rozwoju koncernu" - dodał.

W czwartek PKN Orlen poinformował, że okres przyjmowania zapisów na obligacje detaliczne spółki serii C został skrócony. Jak wyjaśnił płocki koncern, w dniu rozpoczęcia zapisów, 6 listopada złożono zapisy na liczbę obligacji serii C większą od łącznej liczby oferowanych papierów tej transzy. Jak zaznaczył płocki koncern, zapisy złożone w okresie od 6 do 7 listopada włącznie zostaną proporcjonalnie zredukowane.

bEstUxWB

Wykup obligacji serii C nastąpi po 4 latach. PKN Orlen chce, by - podobnie jak w dwóch poprzednich emisjach - także obligacje serii C trafiły do obrotu na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Według płockiego koncernu, zmienne oprocentowanie obligacji serii C oparte będzie na sumie sześciomiesięcznego WIBOR-u powiększonego o marżę w wysokości 1,4 proc. Odsetki naliczane będą od pierwszego dnia sprzedaży, a ich wypłata następować będzie co 6 miesięcy. Obligacje tej serii otrzymały od agencji Fitch Ratings rating krajowy A- (pol).

W przypadku emisji serii A i B obligacji PKN Orlen warunki były takie same: oprocentowanie oparte o WIBOR 6M powiększony o 1,5-proc. marżę, wypłacane co sześć miesięcy. Okres wykupu obligacji to cztery lata z możliwością sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Obu transzom A i B obligacji detalicznych płockiego koncernu agencja Fitch przyznała rating na poziomie BBB+.

W trakcie subskrypcji na obligacje PKN Orlen serii A 618 inwestorów złożyło zapisy na 2.253.280 papierów - ostatecznie spółka przydzieliła 2 mln obligacji 613 inwestorom. PKN Orlen dokonał redukcji zapisów złożonych od 29 do 31 maja 2013 roku. Średnia stopa redukcji wyniosła 40,90 proc. Obligacje były obejmowane po cenie emisyjnej wynoszącej od 100,00 zł do 100,03 zł w zależności od dnia złożenia zapisu.

Zapisy na obligacje detaliczne PKN Orlen serii B złożyło ponad 2 tys. chętnych, czyli mniej więcej 3 razy więcej niż w przypadku serii A. Ponad 90 proc. zapisów na drugą serię obligacji płockiego koncernu złożyli inwestorzy indywidualni. (PAP)

bEstUxWC

mb/ je/

bEstUxWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)