Notowania

uokik
22.07.2009 16:01

PKP Cargo odwołało się od decyzji UOKiK

Rzecznik prasowy PKP Cargo Jacek Wnukowski poinformował w środę PAP, że spółka odwołała się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładającej na nią 60 mln zł kary. UOKiK zarzucił spółce, że dyskryminuje część kontrahentów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rzecznik prasowy PKP Cargo Jacek Wnukowski poinformował w środę PAP, że spółka odwołała się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładającej na nią 60 mln zł kary. UOKiK zarzucił spółce, że dyskryminuje część kontrahentów. *

PKP Cargo złożyło odwołanie do sądu ochrony konkurencji i konsumentów ponieważ uważa, że żadnymi swoimi działaniami nie zagrażała kontrahentom i nie ograniczała konkurencji na rynku towarowych przewozów kolejowych. Świadczyć ma o tym "stały i bardzo dynamiczny wzrost przewozów u innych prywatnych przewoźników kolejowych".

PKP Cargo stosuje dwa rodzaje umów: umowy na zasadach ogólnych dla wszystkich potencjalnych kontrahentów oraz umowy na zasadach szczególnych, które wiążą się z upustami cenowymi. Według UOKiK, zgodnie z zasadami stosowanymi przez przewoźnika, przedsiębiorca uznany za konkurenta może podpisać jedynie umowę na zasadach ogólnych, co oznacza, że część przedsiębiorców jest pozbawiona możliwości uczestniczenia w obrocie na znacznie korzystniejszych warunkach.

Według UOKiK ta praktyka wymierzona jest w konkurentów PKP Cargo, czyli podmioty, które mogą potencjalnie ograniczyć jego pozycję rynkową. Urząd uznał stosowanie tych umów za praktykę o charakterze antykonkurencyjnym oprócz nałożenia kary pieniężnej nakazał PKP Cargo jej zmianę.

PKP Cargo nie zgadza się z opinią urzędu, który określił jej pozycję na rynku jako "dominującą".

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów pozycja dominująca to pozycja przedsiębiorcy, która umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku właściwym przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, kontrahentów oraz konsumentów; domniemywa się, że przedsiębiorca ma pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku właściwym przekracza 40 proc.

PKP Cargo już kilkakrotnie karane było za naruszenia prawa antymonopolowego, w tym również za stosowanie podobnych praktyk. W decyzji z 2004 r. prezes UOKiK stwierdził, że spółka nadużyła swojej pozycji dominującej narzucając kontrahentom uciążliwe warunki współpracy w umowach wieloletnich i nałożył na nią 40 mln zł kary. Decyzja jest prawomocna, w 2008 roku spółka rozpoczęła spłacanie nałożonej sankcji.

Postępowanie wszczęte zostało na podstawie informacji otrzymanych od spółki CTL Logistics, działającej na rynku usług transportu kolejowego, konkurenta PKP Cargo.

PKP Cargo jest największym przewoźnikiem towarowym na polskim rynku kolejowym i drugim w UE. W 2008 r. spółka zanotowała stratę 176 mln zł. W styczniu br. straty sięgnęły 103 mln. W tym roku PKP Cargo podjęły działania restrukturyzacyjne (m.in. zwolnienia pracowników). Czerwiec był pierwszym miesiącem roku, w którym wypracowano zysk. (PAP)

pgo/ bos/ jbr/

Tagi: uokik, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz