Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKPP Lewiatan: Indeks biznesu wrócił do poziomu sprzed recesji

0
Podziel się:

Odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia
indywidualnego, zahamowany został spadek inwestycji. Roczny Indeks Biznesu wrócił do poziomu sprzed
recesji - wynika z raportu opublikowanego w środę przez PKPP Lewiatan.

Odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego, zahamowany został spadek inwestycji. Roczny Indeks Biznesu wrócił do poziomu sprzed recesji - wynika z raportu opublikowanego w środę przez PKPP Lewiatan.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Indeks Biznesu wzrósł w styczniu o jeden punkt w ujęciu kwartalnym do 37 pkt i o siedem punktów, do 46 pkt w ujęciu rocznym.

Lewiatan zwrócił uwagę, że odnotowano dobre wyniki w eksporcie, który powrócił już do poziomu sprzed załamania. "Wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej z ostatnich dwóch miesięcy ostatniego kwartału zeszłego roku nie pozostawiają wątpliwości, że spadkowy trend został przełamany" - uważa cytowany w analizie ekspert z Lewiatana dr Stanisław Kubielas.

"Wprawdzie krajowe przedsiębiorstwa jeszcze nie zaczęły inwestować, z uwagi na ciągle dużą niepewność rozwoju koniunktury, na razie uzupełniają jedynie zapasy, ale zaskakuje napływ inwestycji zagranicznych znacznie powyżej oczekiwań" - dodał.

Raport wskazał, że mimo rosnącego deficytu i zadłużenia finansów publicznych polska gospodarka wydaje się atrakcyjna dla globalnych inwestorów, bo nie wpadła w recesję i dysponuje prężnym sektorem przedsiębiorstw i banków o zdrowych i stabilnych finansach.

"Dodatkowo pomaga kurs złotego, zachęcając do relokacji produkcji do Polski dla obniżki kosztów. Jak się okazuje mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia mamy też najlepsze w Europie wyniki w zakresie poprawy wydajności pracy w roku recesji" - napisano w raporcie.

Raport wskazał na wzrost większości indeksów szczegółowych związanych z Indeksem Biznesu. Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne wzrósł w ujęciu kwartalnym z 26 do 27 pkt, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł o 16 pkt, osiągając 38 pkt.

Indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej wzrósł o 5 punktów do 49 pkt, a roczny aż o 9 punktów do 57 pkt. Tym samym indeks ten przekroczył połowę ze 100-punktowej skali.

Zdaniem autorów raportu sektor przedsiębiorstw jest już w stanie niezwykle sprawnie zarządzać finansami w warunkach gospodarczej recesji. "Rentowność sprzedaży powróciła do poziomu z najlepszych czasów, a poziom płynności pozostał prawie nienaruszony, mimo załamania popytu i powstawania zatorów płatniczych. Ostatnie dwa miesiące 2009 r. pokazują dalszy gwałtowny wzrost depozytów przedsiębiorstw, o ponad 17 mld zł, przy jednoczesnym spadku kredytu, mimo korzystnie niskiej stopy procentowej.

"Przedsiębiorstwa mają niewątpliwie zdrowe fundamenty finansowe dzięki konserwatywnej strategii, ale nie inwestują, bojąc się drugiego dna, co jednak może znacznie utrudnić osiągnięcie szybkiego przyspieszenia i wyjście ze spowolnienia gospodarczego" - ocenił Kubielas.

Z kolei indeks makroekonomiczny obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki spadł do poziomu 40 pkt kwartalnie i do 39 pkt w skali rocznej. "Mimo pozytywnego wpływu utrzymującej się w granicach celu NBP inflacji oraz względnej równowagi bilansu płatniczego nadal rośnie bezrobocie, rośnie też deficyt budżetowy i dług publiczny. Ten ostatni czynnik wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla dosyć pesymistycznej oceny stabilności makroekonomicznej w bieżącym roku" - napisano.

Poprawie uległ natomiast indeks polityczny oceniający wpływ czynników politycznych. Wzrósł do 51 pkt kwartalnie i 56 pkt w perspektywie rocznej. (PAP)

mmu/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)