Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKW: 134 listy zgłoszone, 117 z nich już zarejestrowano

0
Podziel się

117 list w wyborach do Parlamentu
Europejskiego zostało zarejestrowanych do środowego południa przez
okręgowe komisje wyborcze. Ogółem zgłoszono 134 listy.

bEiyccuZ

117 list w wyborach do Parlamentu Europejskiego zostało zarejestrowanych do środowego południa przez okręgowe komisje wyborcze. Ogółem zgłoszono 134 listy.

Termin na zgłaszanie do okręgowych komisji wyborczych list kandydatów minął o północy z wtorku na środę.

Do tego czasu zgłoszono 134 listy, z czego 117 do południa zarejestrowano, 9 czekało na rejestrację, a w stosunku do ośmiu list okręgowe komisje wyborcze stwierdziły wady i wezwały do ich usunięcia. Jeśli zostaną one usunięte listy te zostaną zarejestrowane.

bEiyccvb

10 komitetów wyborczych zgłosiło do rejestracji listy we wszystkich okręgach. Do południa listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zdołały zarejestrować cztery komitety: PO, PiS, SLD-UP i PSL.

Jak poinformował PAP sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki, listy we wszystkich okręgach zgłosiły też: Prawica Rzeczpospolitej, "Porozumienie dla Przyszłości" (PD+SdPl+Zieloni 2004), Samoobrona RP, Polska Partia Pracy, Unia Polityki Realnej i Libertas.

Listy tych komitetów oczekują jeszcze na rejestrację.

Komitetom, które zarejestrują listy we wszystkich okręgach wyborczych przysługuje korzystanie z ogólnopolskiego czasu antenowego w mediach publicznych w ramach bezpłatnej kampanii wyborczej.

bEiyccvh

Zgłoszenie listy musi być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów. Komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów, w pozostałych rejestrowały już listy bez konieczności zebrania pod nimi tej liczby podpisów; w przypadku wyborów do PE trzeba było zebrać podpisy przynajmniej w siedmiu okręgach.

Po zakończeniu rejestracji list PKW i okręgowe komisje wyborcze wylosują komitetom ich numery list. PKW losuje jednolite numery dla list tych komitetów, które zarejestrowały kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym; PKW jest zobowiązania zrobić to do 8 maja. Natomiast komisje okręgowe mają czas do 13 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Wybierzemy w nich 50 deputowanych.(PAP)

stk/ mok/ woj/

bEiyccvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)