Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW: Lepper jednak zarejestrowany jako kandydat na prezydenta

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza uchyliła poniedziałkową uchwałę o odmowie
rejestracji Andrzeja Leppera jako kandydata na prezydenta - poinformował przewodniczący PKW Stefan
Jaworski. Lepper został zarejestrowany, jest jednym z 10 kandydatów w wyborach prezydenckich.

Państwowa Komisja Wyborcza uchyliła poniedziałkową uchwałę o odmowie rejestracji Andrzeja Leppera jako kandydata na prezydenta - poinformował przewodniczący PKW Stefan Jaworski. Lepper został zarejestrowany, jest jednym z 10 kandydatów w wyborach prezydenckich.

"Nie mam pretensji do PKW" - tak sprawę skomentował we wtorek szef Samoobrony.

Podstawą odmowy rejestracji Leppera była informacja uzyskana przez PKW w Krajowym Rejestrze Karnym, że był on skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Chodzi o wyrok z 2005 roku skazujący Leppera za znieważenie ówczesnego szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza - wyrok ten uprawomocnił się w 2006 roku.

Jednak - jak poinformował Jaworski - we wtorek PKW otrzymała wiadomość, że w lipcu 2009 roku Sąd Najwyższy wznowił postępowanie wobec Leppera w kwestii, która była podstawą do odmowy rejestracji. Sprawa znieważenia Cimoszewicza została przekazana do ponownego rozpatrzenia, a następnie Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył w grudniu 2009 roku postępowanie w tej sprawie z powodu przedawnienia.

Jaworski podkreślił, że nie zostało to odnotowane w Krajowym Rejestrze Karnym ani na odpisie prawomocnego wyroku, którym dysponowała PKW.

"Okazało się zatem, że brak jest podstaw do ustalenia, że Andrzej Lepper jest skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Wobec tego uchwałę o odmowie rejestracji należało uchylić" - powiedział Jaworski. Wyraził ubolewanie z powodu takiego trybu rejestracji Leppera.

Członek PKW Stanisław Zabłocki mówił na konferencji prasowej, że uchwała Komisji o odmowie rejestracji Leppera pod względem prawnym w pełni odpowiadała przepisom, ale była oparta na wadliwym wyjściowym założeniu.

Jak mówił, dla PKW podstawowym źródłem wiadomości o karalności kandydata była adnotacja w Krajowym Rejestrze Karnym. Zaznaczył, że Rejestr powinien dysponować aktualnymi informacjami o karalności wszystkich obywateli naszego kraju. Wyraził ubolewanie, że tak nie jest.

Sędzia zwrócił uwagę, że po wydaniu negatywnej dla Leppera uchwały, sam zainteresowany wskazywał, że został uniewinniony w sprawie z 2005 roku przez Sąd Najwyższy.

Te doniesienia - mówił Zabłocki - spowodowały, że rano we wtorek PKW zleciła poszukiwania w repertoriach (wykazie spraw, akt sądowych) Sądu Najwyższego, czy w ostatnich latach, tzn. od daty uprawomocnienia się wyroku nie było spraw sądowych Leppera. "Okazało się, że była taka sprawa i że w wyniku wznowienia postępowania przez SN (...) została umorzona z powodu przedawnienia" - powiedział.

Zabłocki pytany był, dlaczego tych wszystkich procedur sprawdzających nie można było wcześniej przeprowadzić. "Teoretycznie, niezależnie od tego, iż dysponowaliśmy wypisem z Krajowego Rejestru Karnego, odpisem wyroku, na którym poświadczono prawomocność tego wyroku, można było ściągać pełne akta tamtej sprawy" - odparł. Dodał, że tylko ściągnięcie całych akt przed podjęciem uchwały przez PKW mogło dać pewność co do stanu karalności Leppera.

Lepper nie obwinia PKW za zamieszanie. "Nie mam pretensji do PKW. (...) Wybaczam PKW to, co zrobiła wczoraj" - oświadczył Lepper we wtorek na konferencji prasowej.

W jego ocenie, "ten błąd był spowodowany tym, że mamy nieścisłości w Krajowym Rejestrze Karnym". Jak podkreślił, to nie jego obowiązkiem jest upominanie się o to, by Krajowy Rejestr Karny dysponował aktualnymi danymi.

"To uchybienie, które nastąpiło, nie obarcza PKW, ale świadczy o tym, że pewne nieścisłości są" - dodał.

Lepper mówił, że "nigdy nie był przestępcą ani gospodarczym, ani kryminalnym". "To były wyroki za to, że (...) mówiłem prawdę, że sprawy nazywałem po imieniu, co wielu się nie podoba" - dodał szef Samoobrony.

Jaworski powiedział na konferencji prasowej, że PKW zarejestrowała wszystkich 10 kandydatów, których komitety wyborcze złożyły w Komisji wymaganą liczbę podpisów z poparciem dla kandydata (co najmniej 100 tys.).

O urząd prezydenta 20 czerwca będą ubiegać się zatem: Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej)
, Jarosław Kaczyński (PiS), Bronisław Komorowski (PO), Janusz Korwin-Mikke (były prezes UPR, obecnie Wolność i Praworządność), Andrzej Lepper (Samoobrona), Kornel Morawiecki (założyciel "Solidarności Walczącej"), Grzegorz Napieralski (SLD), Andrzej Olechowski (niezależny, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne), Waldemar Pawlak (PSL) i Bogusław Ziętek (Sierpień 80).(PAP)

joko/ eaw/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)