Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKW ma sygnały o łamaniu ciszy wyborczej

0
Podziel się

Dziś i jutro nie wolno agitować na rzecz kandydatów, ani podawać wyników sondaży.

PKW ma sygnały o łamaniu ciszy wyborczej
(PAP/Monika Kaczyńska)
bDzqPEjV

Do Państwowej Komisji Wyborczej docierają informacje o złamaniu ciszy wyborczej, PKW będzie badać przypadki ewentualnego naruszenia prawa po otrzymaniu meldunku z policji - poinformował w sobotę Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

Lorentz powiedział, że do PKW przekazywane są informacje telefoniczne o naruszeniu ciszy wyborczej. - _ Nie jesteśmy w stanie ocenić, czy te zdarzenia miały miejsce i czy rzeczywiście dochodziło tam do naruszenia ciszy wyborczej. Tego rodzaju sygnały powinny być zgłaszane policji. Dopiero wtedy, gdy Państwowa Komisja Wyborcza otrzyma informację od policji, będzie mogła ocenić, jaka jest sytuacja _ - powiedział.

Wyjaśnił, że obecnie PKW nie ma możliwości stwierdzenia, czy np. jakieś materiały agitacyjne, o których rozpowszechnianiu komisja jest informowana, są z piątku czy z soboty. Lorentz dodał, że meldunek od policji ma trafić do PKW w niedzielę rano. - _ Wtedy będą znane bliższe dane dotyczące tego, w jakich sprawach policja podejmowała interwencje _ - dodał Lorentz.

bDzqPEjX

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed niedzielnym głosowaniem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Cisza potrwa do zakończenia wyborów prezydenckich, do godziny 20 w niedzielę. W tym czasie zabroniona jest agitacja na rzecz kandydatów na prezydenta, podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych.

Zgodnie z ordynacją w czasie ciszy wyborczej zabroniona jest agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których te lokale się znajdują. Nie wolno zawieszać na autobusach czy prywatnych samochodach plakatów wyborczych kandydatów i przemieszać się z nimi po ulicach miast.

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie, który traktowany jest przez PKW jak prasa, w związku z czym nie powinny się w nim ukazywać żadne materiały agitacyjne.

Zabronione jest też podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych. Każdemu, kto złamie ten zakaz, grozi kara od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych. Z kolei za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

bDzqPEkd

Natomiast w trakcie ciszy wyborczej nie jest zabronione organizowanie akcji zachęcających do pójścia do urn wyborczych, jeśli nie ma to formy agitacji wyborczej i nie jest prowadzone przez kandydata lub jego sztab. Również plakaty, billboardy, które zostały wywieszone w trakcie kampanii wyborczej, nie są uznawane za agitację i mogą bez problemów zostać na swoim miejscu.

bDzqPEky
KOMENTARZE
(0)