Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW oceniła sprawozdania finansowe 120 komitetów wyborczych

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza oceniła
sprawozdania finansowe 120 komitetów wyborczych, które startowały
w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. 13 sprawozdań
zostało odrzuconych, jednego PKW nie przyjęła z powodu braku
opinii biegłego rewidenta. Na rozpatrzenie czekają jeszcze
dokumenty największych ugrupowań politycznych.

Państwowa Komisja Wyborcza oceniła sprawozdania finansowe 120 komitetów wyborczych, które startowały w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. 13 sprawozdań zostało odrzuconych, jednego PKW nie przyjęła z powodu braku opinii biegłego rewidenta. Na rozpatrzenie czekają jeszcze dokumenty największych ugrupowań politycznych.

Dyrektor zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, Mirosława Ekiert powiedziała we wtorek PAP, że sprawozdania finansowe komitetów wyborczych powinny być ocenione do 27 kwietnia, ale jest to termin "instrukcyjny" i kilka dni zwłoki nie naruszy przepisów.

Na ocenę czekają jeszcze sprawozdania komitetów wyborczych PiS, PO, Samoobrony, SLD, LPR, PSL i SdPl. PKW nie zdecydowała jeszcze, kiedy odbędzie się posiedzenie w tej sprawie.

Jak powiedział PAP radca prawny w Krajowym Biurze Wyborczym Radomir Wasilewski odrzucono sprawozdania m.in. Komitetu Wyborczego Polskiej Partii Narodowej, Mniejszości Niemieckiej Śląska i Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna". Wasilewski dodał, że błędy, które popełniły te komitety dotyczyły m.in. niezgodnych z prawem wpłat pieniężnych dokonanych już po zakończeniu wyborów i wpłat od osób nieuprawnionych.

PKW odrzuciła też sprawozdanie Komitetu Wyborczego Centrum, macierzystej partii ministra zdrowia Zbigniewa Religi. Uchybienia dotyczą kredytu bankowego na kwotę 25 tys. zł. Pożyczkę niezgodnie z ustawą zaciągnął komitet, a jest to możliwe tylko, gdy o kredyt wystąpi partia, która może ją przekazać komitetowi. Inny błąd dotyczył wpłaty 2 tys. zł na konto komitetu. Kwota ta wpłynęła w grudniu 2005 roku, już po wyborach.

Wasilewski mówił, że kilka sprawozdań komitetów wyborczych zostało przyjętych z uchybieniami. Oznacza to, że komitety nie mogą odwołać się od decyzji PKW, która z kolei ma obowiązek powiadomienia o niektórych błędach organy ścigania. Tak kampania wyborcza może się zakończyć m.in. dla Komitetu Wyborczego Ogólnopolskiej Koalicji Obywatelskiej, który złożył dokumenty kilka dni po wymaganym terminie.

Z kolei sprawozdanie Komitetu Wyborczego Konfederacja Godność i Praca PKW uznała za niezłożone, bo dokumenty finansowe nie zostały zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

Do końca maja PKW musi jeszcze rozpatrzyć sprawozdania finansowe komitetów wyborczych z wyborów prezydenckich.

W PKW trwają również prace nad sprawozdaniami partii politycznych. Termin ich składania minął 31 marca, ale PKW ma czas na ich ocenę do końca lipca.

Dokumenty złożone przez komitety wyborcze i partie są sprawdzane przede wszystkim pod kątem ich zgodności z ustawą o partiach politycznych i przepisach antykorupcyjnych.

Z ustawy o partiach politycznych wynika, że w sprawozdaniach finansowych partii podawane są informacje o tym skąd i ile pieniędzy uzyskały w danym roku. Zawiera też dane o wpływach na fundusz wyborczy i wydatkach tego funduszu. Do sprawozdania dołączana jest też informacja o wykorzystaniu subwencji budżetowej - dotyczy to tych ugrupowań, które ją otrzymały.(PAP)

jur/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)