Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKW: oficjalne wyniki wyborów w poniedziałek wieczorem

0
Podziel się

Oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu
będą podane zapewne w poniedziałek wieczorem - poinformował szef
Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz. W niedzielę PKW
dwukrotnie poda informację o frekwencji, a w nocy z niedzieli na
poniedziałek podawać będzie sukcesywnie nieoficjalne wyniki wyborów.

bEimXcSt

Oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu będą podane zapewne w poniedziałek wieczorem - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz. W niedzielę PKW dwukrotnie poda informację o frekwencji, a w nocy z niedzieli na poniedziałek podawać będzie sukcesywnie nieoficjalne wyniki wyborów.

Cisza wyborcza będzie trwała od godz. 24 w piątek do godz. 22 w niedzielę.

W niedzielę o godz. 10 w specjalnie przygotowanym na czas wyborów Studiu Wyborczym w siedzibie PKW, przedstawiciele Komisji poinformują o przebiegu pierwszych godzin głosowania.

bEimXcSv

O 13.30 PKW poda pierwszą informację o frekwencji wyborczej sporządzoną na podstawie liczby kart wydanych - według stanu na godz. 12. Z kolei o godz. 19.30 podany zostanie drugi komunikat o frekwencji wyborczej według stanu z godz. 18.

Pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych, czyli o 22.30 Komisja podsumuje przebieg całego dnia głosowania i poda wyniki z obwodów zagranicznych, w których głosowanie już się zakończy, m.in. z obwodów w Stanach Zjednoczonych.

"Po godz. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek, aż do rana będziemy sukcesywnie podawali komunikaty o nieoficjalnych wynikach w kraju na podstawie danych z 25 proc., 50 proc., 75 proc. i 95 proc. obwodów głosowania" - powiedział Rymarz.

Zaznaczył, że jeśli nie zdarzą się jakieś nadzwyczajne problemy techniczne, jak np. brak prądu lub awaria sprzętu, to całościowe nieoficjalne wyniki głosowania, przekazane drogą elektroniczną, będą znane w poniedziałek rano.

bEimXcSB

"Wyniki oficjalne sporządzone na podstawie protokołów dostarczonych do PKW z 13 okręgów, mogą być ogłoszone także tego samego dnia, lecz w godzinach wieczornych" - dodał szef PKW.

Rymarz mówił także, że przewidywane jest uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze posłom do PE z udziałem najwyższych władz państwowych. Planowane jest to na wtorek, 9 czerwca na godz. 13 w Łazienkach Królewskich.

Wicedyrektor zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej Romuald Drapiński powiedział na konferencji prasowej, że w obwodowych komisjach wyborczych będzie około 25 tys. operatorów obsługi kalkulatora wyborczego, którzy będą wspomagać komisje w sprawnym i poprawnym sporządzeniu projektu protokołu wyniku głosowania w obwodzie.

Następnie ten protokół zostanie przesłany drogą elektroniczną do rejonowej komisji wyborczej, stamtąd do okręgowej komisji, skąd trafi już do PKW.

bEimXcSC

Zatwierdzone przez PKW protokoły obwodowej komisji na potrzeby kontroli społecznej oraz udostępnienia danych dla mediów i wyborców będą publikowane na stronie www.pkw.gov.pl - mówił Drapiński.

Podkreślił, że na każdym szczeblu przekazywania danych, mężowie zaufania mogą dokonywać kontroli społecznej. Dodał, że do weryfikacji i potwierdzenia danych elektronicznych wykorzystywane będą "podpisy kwalifikowane".

Drapiński poinformował, że na stronie internetowej www.pkw.gov.pl wyborcy będą mogli śledzić przebieg głosowania i wyniki wyborów. Już teraz udostępnione są tam dane statystyczne na temat m.in. komisji wyborczych, komitetów wyborczych, list kandydatów, liczby wyborców. (PAP)

joko/ mok/ jra/

bEimXcSW
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)