Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Plan zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE

0
Podziel się:

KE chce zwiększyć dostawę gazu spoza Rosji.

Plan zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE
(EPA/PAP)

Komisja Europejska przedstawiła zestaw propozycji, jak zabezpieczyć przyszłość energetyczną UE. Podstawowe założenia: spójna zewnętrzna polityka energetyczna, solidarność między krajami, racjonalizacja zużycia energii i zwiększenie dostaw gazu spoza Rosji.

_ Ceny energii w UE wzrosły w ostatnim roku o średnio 15 proc. Import pokrywa 54 proc. *europejskiego zapotrzebowania na energię, co *każdego obywatela kosztuje 700 euro rocznie. Musimy szybko zmniejszyć zużycie i uzależnienie od importu. Konieczne są inwestycje i większa dywersyfikacja _ - apelował przewodniczący KE Jose Barroso.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa strategia KE zakłada pięć priorytetów: hojniejsze wsparcie ważnych dla całej UE inwestycji infrastrukturalnych, także w celu dywersyfikacji dostaw; unijne mechanizmy solidarności w sytuacjach kryzysowych; lepsze wykorzystanie własnych źródeł energii; polepszenie efektywności energetycznej oraz podkreślenie kwestii energetycznych w stosunkach z krajami trzecimi.

By wzmocnić solidarność między krajami UE w przypadku przerwania dostaw surowców, na przyszły rok KE zapowiada nowelizację dyrektywy o bezpieczeństwie dostaw gazu. Obecne przepisy zobowiązują do reakcji, jeśli zagrożone jest 20 proc. dostaw gazu dla całej UE przez co najmniej osiem tygodni. To oznacza, że odcięcie od rosyjskiego gazu wszystkich nowych krajów członkowskich nie wystarczy, by uruchomić mechanizm solidarności.

Polska proponuje, by klauzula solidarnościowa działała w przypadku zagrożenia 50 procent dostaw dla jednego kraju członkowskiego przez cztery tygodnie zimą. W pracach nad przeglądem Polska naciskała też, żeby przy zwiększającej się zależności od importowanego gazu (według prognoz nawet do 70-80 proc. w roku 2030) UE w sposób skoordynowany dywersyfikowała nie tylko drogi transportu ale i źródła. Już teraz z Rosji pochodzi 25 proc. konsumowanego w UE gazu.

Odpowiadając m.in. na polskie postulaty, KE kładzie nacisk na dostawy gazu spoza Rosji, dzięki utworzeniu tzw. południowego korytarza gazowego. Ma on zapewnić UE surowiec z regionu Kaukazu, Turcji albo Afryki Północnej. Kluczowy ma być gazociąg Nabucco z Austrii do Azerbejdżanu i ewentualnie Turkmenistanu. Dotąd jednak UE nie udało się zagwarantować dostaw z tych krajów, o które ubiega się także Rosja. W przyszłym roku KE ma wydać dokument, który _ zidentyfikuje _ trudności i zaproponuje, jak je przezwyciężyć.

Barroso zapewnił jednak, że pakiet nie jest _ wymierzony w Rosję _.

KE powoła unijną _ grupę wysokiego szczebla _ w tej sprawie. Jak dowiedziała się PAP, przedstawicielem polskiego rządu ma być mianowany w październiku główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego Maciej Woźniak. Niewykluczone, że w drugiej połowie przyszłego roku zwołany zostanie regionalny szczyt energetyczny regionu Bałtyku.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)