Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany MG dot. wsparcia przedsiębiorczości w nowym unijnym budżecie

0
Podziel się:

Wspieranie innowacyjnych firm i projektów badawczo-rozwojowych, pomoc
przedsiębiorstwom w sytuacjach kryzysowych, rozbudowa infrastruktury związanej z energią - to
planowane przez ministra gospodarki działania w ramach budżetu UE 2014-2020.

Wspieranie innowacyjnych firm i projektów badawczo-rozwojowych, pomoc przedsiębiorstwom w sytuacjach kryzysowych, rozbudowa infrastruktury związanej z energią - to planowane przez ministra gospodarki działania w ramach budżetu UE 2014-2020.

Jak poinformowało w piątek ministerstwo gospodarki, w ramach nowej perspektywy budżetowej UE będzie koncentrowało się na wspieraniu przedsiębiorczości kilkoma przewidzianymi w budżecie ścieżkami. Pierwsza z nich to Program Rozwoju Przedsiębiorstw (PRP) do 2020 r., którego celem jest wysoki i zrównoważony wzrost produktywności w sektorze przedsiębiorstw. Działania mają służyć uzyskaniu wzrostu zysków, wartości dodanej, zatrudnienia i konkurencyjności przedsiębiorstw. PRP ma być wdrażany przez instrumenty Programów Operacyjnych.

W ramach PO Inteligentny Rozwój wspierane będą innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe prowadzone wspólnie przez przedsiębiorców i sektor nauki oraz wdrażane będą na rynek wyniki ich prac. MG będzie odpowiedzialne za wsparcie skierowane do przedsiębiorstw w celu finansowania wdrożeń wyników prac badawczo-rozwojowych.

Planowane wsparcie w tym zakresie to 2 mld 423,2 mln euro, a przykładowe typy projektów to: kredyt na innowacje technologiczne, fundusz gwarancyjny dla wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw, wsparcie przez fundusze typu venture capital, wsparcie ochrony własności przemysłowej przedsiębiorstw, wsparcie rozwoju klastrów.

MG podkreśliło, że PRP będzie uzupełniony przez własne programy resortu: Lepsze Regulacje oraz Politykę Nowej Szansy. Ten ostatni zakłada pomoc przedsiębiorcom w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej i umożliwienie ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej tym, którzy ponieśli porażkę.

Ministerstwo gospodarki podkreśliło, że jego priorytetem będą też działania w obszarze energetyki, objętym PO Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ). MG przypomniało, że w jego ramach proponuje się 300 mln euro na wsparcie produkcji i dystrybucji odnawialnych źródeł energii (OZE), 150 mln euro na promowanie efektywności energetycznej i wykorzystanie OZE przez przedsiębiorstwa, 451 mln euro na to samo w sektorze publicznym i mieszkaniowym, 102 mln euro na rozwój inteligentnych systemów dystrybucji energii elektrycznej.

W ramach priorytetu Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich typów obszarów proponuje się 224,1 mln euro na dofinansowanie przede wszystkim sieci ciepłowniczych dla wysokosprawnej kogeneracji. Z kolei 300 mln euro przeznaczone jest na promowanie wysokosprawnej kogeneracji opartej na biomasie i biogazie.

Ze środków PO IŚ wspierane będą też inne inwestycje w energetyce, w takich obszarach jak: sieci przesyłowe energii elektrycznej i gazy ( po 325 mln euro), inteligentne sieci dystrybucyjne energii elektrycznej i gazu (po 50 mln euro), budowa i rozbudowa magazynów gazu (130 mln euro) czy rozbudowa możliwości regazyfikacyjnych terminala LNG (120 mln euro).(PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)