Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Moskwie i Brukseli

0
Podziel się:

Wystawa rzeźb Aliny Szapocznikow m.in. w Brukseli i nowojorskim MoMA,
poświęcony miejskiej przestrzeni projekt w Moskwie, pawilon Olafura Eliassona w Warszawie i 3.
edycja festiwalu "Warszawa w budowie" - to plany Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na
najbliższy sezon.

Wystawa rzeźb Aliny Szapocznikow m.in. w Brukseli i nowojorskim MoMA, poświęcony miejskiej przestrzeni projekt w Moskwie, pawilon Olafura Eliassona w Warszawie i 3. edycja festiwalu "Warszawa w budowie" - to plany Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na najbliższy sezon.

O nowych przedsięwzięciach Muzeum Sztuki Nowoczesnej opowiedziała dyrektor instytucji Joanna Mytkowska na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. Dyrektor zapowiedziała m.in. dwa projekty zagraniczne, które zostaną zainaugurowane we wrześniu. Będą to: ekspozycja prac polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow "Sculpture Undone" w Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli oraz projekt "Audytorium Moskwa. Szkice w przestrzeni publicznej", realizowany w wynajętym przez muzeum studiu w centrum Moskwy.

Wystawa "Sculpture Undone" ("Rzeźba niedokonana") będzie pierwszą tak dużą prezentacją prac Szapocznikow, polskiej rzeźbiarki, według Mytkowskiej, od 40 lat nieobecnej w galeriach sztuki i muzeach. Otwarcie wystawy w Brukseli odbędzie się 10 września. Potem prace Szapocznikow będą pokazywane w Hammer Museum w Los Angeles, Wexner Center for the Arts w Ohio i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gdzie wystawa zostanie zaprezentowana we wrześniu 2012 roku.

Alina Szapocznikow (1926-1973) studiowała w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Pradze i Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu. W Polsce w latach 50. tworzyła w stylu socrealistycznym. Jej sztuka była eksponowana m.in. w Zachęcie, artystka wykonywała prace na zamówienie polskiego rządu i reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji. Po wyjeździe do Paryża Szapocznikow w 1963 roku zaczęła eksperymentować z sztuką rzeźbiarską, wykonywała m.in. odlewy własnego ciała w tworzywach sztucznych.

"W tamtych latach we Francji bardzo trudno było zrobić kobiecie karierę artystyczną" - powiedziała Mytkowska. Jak podkreśliła, uznana w Polsce artystka, jako kobieta, miała niewielkie szanse na zrobienie kariery po wyjeździe do Paryża. Dyrektor zauważyła, że zagraniczne wystawy stanowią okazję nie tylko do zapoznania międzynarodowej publiczności ze sztuką Szapocznikow, lecz także do pokazania tego, co działo się w sztuce w Europie Wschodniej, jako różnie rozwijała się sztuka kobiet na Zachodzie i Wschodzie.

W ramach projektu "Audytorium Moskwa. Szkice w przestrzeni publicznej" w Moskwie odbędą się debaty, warsztaty i pokazy filmowe. W zaaranżowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej rezydencji polscy i rosyjscy artyści, urbaniści oraz architekci będą rozmawiać o chaotycznej rozbudowie i potrzebach mieszkańców rosyjskiej stolicy.

Celem projektu "Audytorium Moskwa. Szkice w przestrzeni publicznej", według Mytkowskiej, jest próba zbudowania niezależnej instytucji artystycznej w Moskwie oraz zebranie wiedzy o sytuacji ograniczanego przez decydentów politycznych rosyjskiego środowiska artystycznego. Jak podkreśliła Mytkowska, największą bolączką artystów w Rosji jest brak niezależnej od systemu politycznego instytucji.

Oba zagraniczne projekty muzeum zostaną zrealizowane w ramach programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

Pawilon Olafura Eliassona, jednego z najbardziej uznanych europejskich artystów współczesnych, stanie na skwerze Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu. W pawilonie zostanie umieszczony kalejdoskop, z którego otoczenie wokół pawilonu będzie można oglądać przez lustrzany pryzmat. "Zostaniemy przeniesieni w przestrzeń wyobraźni" - zapowiedziała Mytkowska. Pawilon, zamówiony z okazji polskiej prezydencji, 6 września otworzy minister kultury Bogdan Zdrojewski. Eliasson, duński rzeźbiarz i projektant pochodzenia islandzkiego, słynie z projektów iluzjonistycznych, które realizuje korzystając z nowoczesnych technologii.

Tegoroczny festiwal "Warszawa w budowie", który odbędzie się w Warszawie w październiku, będzie poświęcony m.in. zagadnieniom problemów mieszkalnictwa w Warszawie oraz architekturze postmodernistycznej w polskiej stolicy. Zaplanowano ponad 60 wydarzeń: warsztatów, wystaw, dyskusji z urbanistami i architektami. Gościem 3. edycji festiwalu będzie Constantin Grcic, uznany na świecie designer, oraz Olafur Eliasson.

Kolejnym projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie instalacja rzeźbiarska "Really shiny things that don't mean anything" ("Naprawdę świecące rzeczy, które nic nie znaczą") brytyjskiego artysty Ryana Gandera, która stanie 6 października na Trybunie Honorowej, w centralnym punkcie pl. Defilad. Gander, m.in. autor instalacji eksponowanej w Central Parku w Nowym Jorku, w Warszawie zaprezentuje trzymetrową kulę z magnesem przyciągającym metaliczne obiekty. (PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)