Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany Warszawy w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

0
Podziel się:

Festiwal Warsaw Music Week, spotkania z warszawiakami w "Warsztacie" i
wystawy plastyków w galerii "Witryna" - m.in. te wydarzenia odbędą się w Warszawie w ciągu
najbliższych trzech miesięcy, które pozostały do rozstrzygnięcia konkursu o tytuł ESK 2016.

Festiwal Warsaw Music Week, spotkania z warszawiakami w "Warsztacie" i wystawy plastyków w galerii "Witryna" - m.in. te wydarzenia odbędą się w Warszawie w ciągu najbliższych trzech miesięcy, które pozostały do rozstrzygnięcia konkursu o tytuł ESK 2016.

Program kulturalny na najbliższe trzy miesiące zaprezentowali warszawscy artyści i kuratorzy projektów podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się w remontowanym obecnie "Warsztacie" - miejscu, w którym przygotowywane będą przedsięwzięcia związane ze staraniami o tytuł ESK 2016. Uroczyste otwarcie mieszczącej się przy placu Konstytucji pracowni odbędzie się w piątek.

"Mamy trzy miesiące. Spróbujmy powalczyć o ten tytuł" - rozpoczęła środową konferencję Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 21 czerwca zostanie rozstrzygnięte, które z miast - Gdańsk, Katowice, Lublin, Wrocław czy Warszawa - zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W najbliższych miesiącach każde z miast zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu złoży i zaprezentuje dokument aplikacyjny, w którym znajdzie się m.in. program kulturalny na 2016 rok.

W warszawskiej aplikacji zostanie uwzględnionych kilkadziesiąt pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy. Stołeczne instytucje kultury, organizacje pozarządowe i spółki prawa handlowego, które mogły zgłaszać swoje wnioski w naborze ogłoszonym przez organizatorów przygotowań do konkursu, zgłosiły ok. 350 propozycji - poinformował Tomoho Umeda, prezes agencji Tomo Interactive, która razem z Grzegorzem Piątkiem wygrała przetarg na kierowanie staraniami Warszawy o tytuł ESK 2016. O tym, jakie pomysły znalazły się w programie kulturalnym Warszawy na rok 2016, będzie wiadomo 16 maja, kiedy nastąpi złożenie finałowej aplikacji.

"Łączna liczba podmiotów, które w tych wszystkich wnioskach są wymienione, przekracza tysiąc" - mówił Umeda. Jego zdaniem, ta liczba przeczy stereotypowi na temat tego, że Warszawa jest wyłącznie miastem biznesu i nie ma w niej miejsca na kulturę.

Zlokalizowany przy placu Konstytucji "Warsztat" ma służyć debatom, spotkaniom i kreatywnej pracy warszawiaków nad zmianami w mieście - zapowiedziała Czeszejko-Sochacka. Nad działaniami w nowej siedzibie czuwać będzie "Tłocznia" - powstała w maju zeszłego roku organizacja zrzeszająca 30 licealistów i studentów, która działa na rzecz większego zaangażowania młodych ludzi w życie miasta.

Jak zapowiedział Jakub Supera z "Tłoczni", w "Warsztacie" zostanie zorganizowane otwarte biuro projektowe i przestrzeń kontaktu z mieszkańcami. Warszawiacy będą tam zapraszani na rozmowy, spotkania i debaty. W "Warsztacie" przywrócona zostanie także informacja o warszawskim programie kulturalnym, której obsługą zajmą się w ramach wolontariatu studenci stołecznych uczelni.

Dzięki staraniom Czeszejko-Sochackiej w gablocie obok "Warsztatu" ponownie będzie działać mała galeria sztuki współczesnej "Witryna". Powstała w 2007 roku galeria mieści się na zaledwie sześciu metrach kwadratowych, jest za to otwarta przez całą dobę - mówiła założycielka "Witryny" Agnieszka Sural. W czwartek w oknie wystawowym zostanie otwarta wystawa "Bluszcz" Michała Frydrycha, prezentująca jedną z prac artysty - kilometr wijących się wokół "Witryny" kabli.

W starania o tytuł ESK 2016 włączy się festiwal Warsaw Music Week 2011. W dniach 6-14 maja w warszawskich klubach i salach koncertowych odbędzie się kilkadziesiąt imprez, w których udział wezmą gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki klubowej. (PAP)

mce/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)