Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Platforma e-learningowa Eduscience będzie dostępna dla wszystkich szkół

0
Podziel się:

Nowoczesna platforma e-learningowa do nauki przedmiotów
matematyczno-przyrodniczych, stworzona w ramach projektu Eduscience, będzie od listopada 2014 roku
dostępna nieodpłatnie dla wszystkich szkół - poinformował PAP koordynator projektu Leszek
Lotkowski.

Nowoczesna platforma e-learningowa do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, stworzona w ramach projektu Eduscience, będzie od listopada 2014 roku dostępna nieodpłatnie dla wszystkich szkół - poinformował PAP koordynator projektu Leszek Lotkowski.

Obecnie platformę testują, wykorzystując na lekcjach, nauczyciele i uczniowie 250 szkół uczestniczących w projekcie.

Projekt Eduscience jest realizowany przez Instytut Geofizyki PAN, spółkę Edukacja Pro Futuro oraz firmy American Systems i Accelerated Learning. Jego głównym celem jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedmiotami ścisłymi i zachęcenie ich do studiowania na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

W ramach Eduscience uruchomiono: platformę e-learningową dostępną po zalogowaniu dla uczestników projektu i ogólnodostępny przyrodniczy portal internetowy (zawierający m.in. blogi naukowe i ciekawostki ze świata nauki). Przygotowywane są też m.in. poradniki metodyczne dla nauczycieli.

Na platformie umieszczane są lekcje z zakresu geografii, chemii, fizyki, biologii, matematyki i przyrody przygotowane przez pracowników naukowych Instytutów PAN zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Geofizyki, Nauk Geologicznych, Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Dostępne są tam też materiały do wykorzystania na lekcjach przez nauczycieli m.in. zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe, teksty, przygotowane przez naukowców i dydaktyków. Nauczyciele mogą je kopiować, modyfikować, drukować w zależności od potrzeb; część materiałów jest interaktywnych (np. różnego typu zestawy gier lub testów dostosowane do czterech etapów edukacyjnych). Nauczyciele mogą także publikować na platformie przygotowane przez siebie materiały i lekcje. Również uczniowie ze szkół biorących udział w projekcie mają dostęp materiałów znajdujących się na platformie.

Za pośrednictwem platformy nauczyciele wraz z uczniami mogą też uczestniczyć online w telekonferencjach z dyżurującymi naukowcami, mogą również online oglądać transmisje z przeprowadzanych przez pracowników PAN eksperymentów i badań.

"Po okresie testowania projektu w 250 szkołach platforma e-learningowa wraz z materiałami oraz poradnikami metodycznymi będzie udostępniona nieodpłatnie wszystkim szkołom w Polsce zarejestrowanym w Systemie Informacji Oświatowej" - powiedział Lotkowski. Powinno to nastąpić w listopadzie 2014 r.

Jak mówił Lotkowski, by móc skorzystać z platformy wystarczy mieć dostęp do internetu. "Można korzystać z niej przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych" - zapewnił.

Projekt Eduscience realizowany jest od 1 września 2012 r.; ma objąć dwa lata nauki. Zakończy się w 2014 r. Prowadzony jest w 250 szkołach: 126 szkołach podstawowych, 68 gimnazjach, 35 liceach ogólnokształcących oraz 21 technikach, w klasach pierwszych dla każdego z etapów edukacyjnych, czyli w klasach I szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej oraz w klasie IV szkoły podstawowej. Uczniowie tych klas uczeni są zgodnie z nową podstawą programową. Zasoby platformy Eduscience dostosowane są do nowej podstawy programowej.

Szkoły uczestniczące w programie zostały wylosowane z pośród ponad 1500, które zgłosiły chęć udziału w tym innowacyjnym przedsięwzięciu.

Łącznie w projekcie uczestniczy ponad 5 tys. uczniów i ponad tysiąc nauczycieli. W szkołach podstawowych w klasach I są to nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i zajęć komputerowych, w klasach IV - nauczyciele przyrody, matematyki i informatyki. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w projekcie uczestniczą nauczyciele: geografii, chemii, fizyki, biologii, matematyki i informatyki.

Każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzymała tablicę interaktywną wraz z oprogramowaniem oraz zestaw do monitoringu przyrodniczego. Zostały zakupione profesjonalne kamery, dzięki którym możliwa jest transmisja lekcji online prowadzonych w obserwatoriach Polskiej Akademii Nauk.

Zaplanowano organizacje 12 festiwali nauki oraz 64 pikników Eduscience w zakresie nauk przyrodniczych. Uczniowie szkół biorących udział w projekcie mają też możliwość odwiedzenia obserwatoriów geofizycznych w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Borówcu, Świdrze w ramach wycieczek dydaktycznych. Zaplanowano jedną taką wycieczkę dla każdej klasy.

Patronat honorowy nad projektem Eduscience objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

dsr/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)