Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PLL LOT i PPL chcą wspólnie stworzyć port przesiadkowy

0
Podziel się:

Nowa strategia PLL LOT zakłada m.in. budowę portu przesiadkowego na
warszawskim lotnisku Chopina. Dokument w formie listu intencyjnego o zacieśnieniu współpracy między
spółką a władzami portu został podpisany w piątek.

Nowa strategia PLL LOT zakłada m.in. budowę portu przesiadkowego na warszawskim lotnisku Chopina. Dokument w formie listu intencyjnego o zacieśnieniu współpracy między spółką a władzami portu został podpisany w piątek.

PLL LOT oraz zarządzające lotniskiem Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" będą wspólnie pracować nad stworzeniem dla przewoźnika tzw. hubu dla pasażerów przesiadających się w Warszawie. Hub to port przesiadkowy, tranzytowy oferujący bogatą siatkę połączeń oraz zapewniający odpowiednią infrastrukturę do obsługi ruchu pasażerskiego. Według ekspertów lotniczych, w tej części Europy jest na niego miejsce.

Obie strony chcą stworzyć najwyższy standard świadczonych usług na lotnisku, jako strategicznym porcie dla LOT-u. Główny nacisk ma być położony na poprawę obsługi pasażerów, modernizację infrastruktury lotniska, a także działania, które pozwolą zwiększyć ruch pasażerski w stołecznym porcie.

"Budowa hubu jest naturalnym etapem w rozwoju współpracy portu i głównego naszego przewoźnika, jakim jest LOT. Zmiany, które w najbliższym czasie zamierzamy wprowadzić w życie pozwolą na lepsze wykorzystanie infrastruktury lotniska i podniesienie komfortu podróżowania w tranzycie. Wygoda pasażerów jest wspólnym interesem PPL i LOT" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dyrektor PPL Michał Marzec.

Dodał, że w kwietniu ma się zakończyć budowa i pełna integracja pirsów (przedłużenie hali terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy, kryte przejścia z lotniska) centralnego i południowego z Terminalem. Następnie obiekt zostanie przekazany odpowiednim służbom do kontroli. "Liczymy na to, że w czerwcu uda się nam nową powierzchnię już udostępnić pasażerom, będzie to jednak zależało od odpowiednich służb, które o tym zdecydują m.in. od straży pożarnej, nadzoru budowlanego" - dodał.

Po oddaniu do użytku pirsów na lotnisku zwiększy się m.in. liczna rękawów z 15 do 24.

"40 proc. naszych pasażerów to podróżni tranzytowi. Zależy nam, aby Warszawa była dla nich przyjaznym portem, w którym zostanie on obsłużony z zachowaniem najwyższych standardów" - powiedział prezes PLL LOT Marcin Piróg.

Podkreślił, że stworzenie hubu jest szczególnie ważne z uwagi na planowane przez przewoźnika otwarcie nowych połączeń lotniczych w przyszłym roku.

"Czekamy na Dreamlinera, który ma do nas zgodnie z planem zostać dostarczony w kwietniu 2012 r., a kolejne cztery trafią od sierpnia do listopada przyszłego roku. Przyjęta przez radę nadzorczą strategia zakłada otwieranie kierunków długodystansowych - azjatyckich. Uzależnia to m.in. od terminu dostaw Dreamilnerów" - wyjaśnił.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2010 r. obsłużyło ponad 8,7 mln pasażerów.

PLL LOT w ubiegłym roku przewiózł 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r. i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc. Samoloty przewoźnika latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. (PAP)

aop/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)