Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PLL LOT przywróciły rejsy do Pekinu

0
Podziel się:

#
Dochodzi szerszy background
#

# Dochodzi szerszy background #

29.05. Warszawa (PAP) - Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały we wtorek rejsy z Warszawy do Pekinu. Przewoźnik powrócił na trasę po czterech latach. Na pokładzie Boeinga 767 w podróż do Chin udali się tego dnia m.in. pierwsza dama Anna Komorowska, członkowie rządu, władz spółki, przedsiębiorcy.

Samolot z Lotniska Chopina wystartował przed godz. 17. Za sterami - kapitan Tadeusz Wrona. Oprócz pierwszej damy do Chin udał się m.in. wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Jak powiedział dziennikarzom prezes PLL LOT Marcin Piróg, samolot był prawie pełen. Większość pasażerów to Polacy.

Podczas rejsu zaplanowano serwowanie zarówno polskich, jak i chińskich potraw.

Wyloty z Warszawy do Pekinu będą odbywały się we wtorki, czwartki i niedziele o godz. 16.10. Wyloty z Pekinu będą miały miejsce w poniedziałki, środy i piątki. Samoloty będą lądowały w Warszawie o 12.40. Ceny biletu zaczynają się od 1,8 tys. zł.

"Od przyszłego roku chcemy zwiększyć częstotliwość naszych rejsów do Pekinu. W tym roku będziemy latać trzy razy w tygodniu, a od przyszłego roku planujemy latać pięć razy w tygodniu, a od 2014 r. codziennie" - powiedział prezes.

"Przez pierwsze pół roku będziemy latali jeszcze Boeingiem 767, ale już od początku przyszłego roku Dreamlinerem" - dodał. Przypomniał, że pierwszy Dreamliner ma się pojawić w LOT w listopadzie. Samoloty te sukcesywnie zastępować będą obecnie eksploatowane Boeingi 767.

W ocenie prezesa w pierwszym roku na tej trasie wypełnienie samolotu pasażerami będzie wynosić co najmniej 70 proc. Zaznaczył, że liczy, iż będą to zarówno polscy pasażerowie, jak też przesiadający się w Warszawie do Pekinu, ale przede wszystkim Chińczycy.

"Gospodarka chińska dynamicznie się rozwija, obserwujemy zwiększającą się wymianę handlową pomiędzy Polską a Chinami oraz wzrost ruchu pasażerskiego, zwłaszcza biznesowego, między Europą a Azją" - zauważył prezes.

Piróg przypomniał, że w przyszłym roku spółka planuje otworzyć połączenie do Tokio, po otrzymaniu Dreamlinerów.

Przywrócenie rejsów do Pekinu było możliwe dzięki wynegocjowanym przez LOT korzystnym slotom, czyli godzinom startów i lądowań na pekińskim lotnisku. Polski przewoźnik otrzymał również w zeszłym roku zgodę od władz rosyjskich na przeloty nad Syberią, co umożliwi przeloty najkrótszym korytarzem powietrznym. Wpłynie to w znacznym stopniu m.in. na oszczędność zużywanego paliwa i krótszy czas przelotu do Pekinu.

LOT latał do Pekinu w 1987 r., potem w latach 1989-98. Następnie przez kilka miesięcy w 2008 r., ale zawiesił to połączenie ze względu na koszty, jakie ponosił, latając tzw. korytarzem południowym nad Kazachstanem, co wydłużało również podróż.

Obecnie samoloty w barwach LOT-u latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. W ubiegłym roku z połączeń rozkładowych polskiego przewoźnika skorzystało ponad 4,3 mln pasażerów, czyli o 9 proc. więcej niż w 2010 r. Licząc łącznie z czarterami, LOT przewiózł w 2011 r. ponad 4,6 mln pasażerów. Na ten rok firma planuje zwiększenie liczby przewiezionych pasażerów o dalsze 9 proc. (PAP)

aop/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)