Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock - rodzinne miasto Tadeusza Mazowieckiego

0
Podziel się:

W Płocku, gdzie urodził się zmarły w poniedziałek Tadeusz Mazowiecki, w
tamtejszym Urzędzie Miasta wyłożono księgę kondolencyjną. Na maszcie przed budynkiem ratusza
opuszczono do połowy flagę państwową z kirem.

W Płocku, gdzie urodził się zmarły w poniedziałek Tadeusz Mazowiecki, w tamtejszym Urzędzie Miasta wyłożono księgę kondolencyjną. Na maszcie przed budynkiem ratusza opuszczono do połowy flagę państwową z kirem.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) napisał w księdze kondolencyjnej: "Z bólem i żalem żegnamy Honorowego Obywatela Miasta Płocka - na zawsze pozostanie symbolem walki o wolną Polskę".

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r., a ostatnio doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Płocka w czerwcu 2011 r. Uroczystość odbyła się podczas specjalnej sesji radnych.

Dziękując za wyróżnienie, Mazowiecki powiedział wtedy, że przyznany tytuł uważa za wielki dar. "Wszystko, co starałem się robić dla Polski, było także dla Płocka" - podkreślił wówczas b. premier.

Podczas uroczystości Mazowiecki ze wzruszeniem wspominał rodziców, dzieciństwo i wczesną młodość spędzoną w Płocku, a także pełen grozy okres hitlerowskiej okupacji. Przyznał, że są to dla niego "ślady niezatarte w pamięci".

"Nie zapomnę nigdy strasznego momentu bezsilności, gdy z okien szpitala św. Trójcy, gdzie pracowałem jako goniec, patrzyłem na exodus ludności żydowskiej, wyprowadzanej pod eskortą esesmanów, dokąd - nie wiedzieliśmy. Kobiety miały na rękach płaczące, małe dzieci. My nie mogliśmy podać im nawet chleba" - mówił wtedy łamiącym się głosem.

Mazowiecki podkreślił wówczas, że wyniósł z rodzinnego miasta "fluidy historyczne" Płocka, a także wiarę, ukształtowaną przez rodzinny dom i miejscowych duszpasterzy oraz zaangażowanie społeczne, którego początkiem była działalność w samorządzie szkolnym. Na uroczystości obecni byli m.in. synowie Mazowieckiego: Adam, Michał i Wojciech.

Podczas wizyty w Płocku w czerwcu 2011 r. Mazowiecki wraz z najbliższymi odwiedził swą dawną szkołę - najstarszą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie, istniejącą od 1180 r., obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, a także dom przy ul. Kwiatka 23/25, ostatnie miejsce zamieszkania przed wyjazdem z Płocka.

W "Małachowiance" b. premier spotkał się z kolegą z klasy, Waldemarem Hincem. "Tadeusz wyróżniał się zawsze powagą, mądrością i taktem" - opowiadał Hinc. Uczeń tego samego rocznika, Jan Chojnacki, przypomniał Mazowieckiemu jego działalność w samorządzie uczniowskim. "Przychodził pan do dyrektora, żeby usprawiedliwiać nas, gdy coś zbroiliśmy" - wspominał Chojnacki.

Mazowiecki - polityk, publicysta, działacz opozycji w czasach PRL, pierwszy premier III RP, a ostatnio doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 r. W 1946 r. ukończył tam Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Rodzice Tadeusza Mazowieckiego, ojciec - lekarz i matka, prowadząca fundację dla ubogich, związani byli z płockim szpitalem Św. Trójcy. W 2000 r. w plebiscycie lokalnych mediów Mazowiecki został wybrany przez mieszkańców miasta na Płocczanina Stulecia. (PAP)

mb/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)