Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: 90 wystawców na I Międzynarodowych Targach Chemicznych

0
Podziel się:

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęły się w środę dwudniowe I Międzynarodowe Targi
Chemiczne. Uczestniczy w nich 90 wystawców, w tym firmy chemiczne, organizacje handlowe i
instytucje naukowo-badawcze.

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęły się w środę dwudniowe I Międzynarodowe Targi Chemiczne. Uczestniczy w nich 90 wystawców, w tym firmy chemiczne, organizacje handlowe i instytucje naukowo-badawcze.

"Płock poprzez obecność zakładu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen jest od pół wieku stolicą polskiej chemii. Z tą branżą był, jest i będzie kojarzony. Chciałbym by nasze miasto poprzez targi chemiczne kojarzone było również jako miejsce szczególnie przyjazne przedsiębiorcom i nowym technologiom" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas uroczystości otwarcia targów w hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena.

Dodał, że I Międzynarodowe Targi Chemiczne w Płocku to ostatnia część realizowanego tam projektu, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się wcześniej targi partnerstwa publiczno-prywatnego i misja gospodarcza do Chin, w której uczestniczyli płoccy przedsiębiorcy.

Były prezes Petrochemii Płock (obecnie PKN Orlen) i b. szef spółki Polimex-Mostostal, przewodniczący rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Konrad Jaskóła podkreślił, że w tej branży "nie ma rozwoju bez postępu i nie ma postępu bez innowacji". "Technologia chemiczna starzeje się praktycznie w ciągu 10 lat. Najdalej w ciągu 15 lat trzeba ją zastąpić nową. Taka jest dynamika postępu technicznego w tej dziedzinie" - dodał.

Na targach wystawiają się m.in.: PKN Orlen, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego, Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa, Polsko-Białoruska Izba Handlowo-Przemysłowa, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM, Instytut Nafty i Gazu oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Celem targów jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń podmiotów oraz instytucji związanych z branżą chemiczną, a także umożliwienie prezentacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym sektorze. W ramach targów zaplanowano panele dyskusyjne na temat m.in. innowacyjnych rozwiązań w przemyśle chemicznym i rafineryjnym, a także nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych w tej branży.

Targom patronuje m.in. Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza oraz płockie Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL, które jest jednym z dziewięciu na świecie ośrodków szkoleniowych dla władz lokalnych, działający we współpracy z Instytutem ONZ ds. Szkoleń i Badań (UNITAR).

"Główny zakres naszej działalności to organizowanie konferencji i szkoleń m.in. na temat podejmowania inicjatyw w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, planowania zrównoważonego rozwoju miast czy gospodarki odpadami. Chemia nie jest zagadnieniem, które znajduje się gdzieś na poboczu naszych zainteresowań. Chcielibyśmy być taką soczewką, która skupia różne środowiska, zarówno władze samorządowe, sektor prywatny, specjalistów i konsultantów" - powiedział Paweł Jońca z CIFAL.

I Międzynarodowe Targi Chemiczne w Płocku potrwają do czwartku. (PAP)

mb/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)