Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: Debata kandydatów PO i PSL bez udziału PiS i SLD

0
Podziel się:

#

#

dochodzi wypowiedź pos. W. Jasińskiego, lidera płocko-ciechanowskiej listy PiS do Sejmu

#

07.09. Płock (PAP) - Z udziałem przedstawicieli PO i PSL odbyła się w środę w Płocku przedwyborcza debata, zorganizowana przez sztab PO. Dyskutowano o inwestycjach w regionie i wykorzystaniu środków unijnych. Zabrakło zaproszonych reprezentantów PiS i SLD.

Debata, która odbyła się w jednej z sal płockiej hali sportowo-widowiskowej Orlen Arena, trwała około 40 minut.

Julia Pitera, minister w Kancelarii Premiera, otwierająca listę kandydatów PO do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim oceniła, że nieobecność wyborczych kontrkandydatów z PiS i SLD to unikanie z ich strony merytorycznej dyskusji o sprawach ważnych. "Partie nie są gotowe, aby rozmawiać na tematy ważne dla Polski" - stwierdziła.

Pitera dodała, że tłumaczenia lokalnych sztabów PiS i SLD, iż ich kandydaci do parlamentu nie mogą wziąć udziału w debacie z uwagi na wcześniej zaplanowane zajęcia są niewiarygodne. Przyznała, że sztab PO liczył m.in. na obecność b. ministra Skarbu Państwa Wojciecha Jasińskiego z PiS, sekretarza rady mazowieckiej SLD Krzysztofa Gawkowskiego - liderów na listach kandydatów swych ugrupowań do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim i Pawła Deresza - kandydata SLD do Senatu z Płocka.

Pos. Jasiński zapewnił w rozmowie z PAP, że przekazana sztabowi PO informacja o tym, że ze względu na obowiązki nie będzie mógł uczestniczyć w środowej debacie, była prawdziwa. "Właśnie wracam z planowanego wcześniej spotkania organizacyjnego PiS w Ciechanowie. O tym, że takie spotkanie mam zaplanowane oni, czyli PO, dobrze wiedzieli" - powiedział PAP Jasiński w środę wieczorem.

Jego zdaniem, zaproszenie na debatę zostało wysłane przez sztab PO zbyt późno - w poniedziałek po południu. "To chyba miała być taka +ustawka+, a nie merytoryczna dyskusja" - ocenił Jasiński.

Podczas debaty PO - oprócz Pitery - reprezentował ubiegający się o reelekcję senator tej partii Eryk Smulewicz, a PSL: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik - kandydat do Sejmu z 40 miejsca na liście ludowców w Warszawie, aktualny płocko-ciechanowski poseł PSL Aleksander Sopliński i starosta płocki Piotr Zgorzelski - kandydat ludowców do Sejmu z trzeciego miejsca na liście kandydatów tej partii w okręgu płocko-ciechanowskim.

Na początku debaty Struzik usprawiedliwił nieobecność szefa ludowców, wicepremiera Waldemara Pawlaka obowiązkami służbowymi - Pawlak jest pierwszy na liście kandydatów PSL do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim.

W czasie debaty uczestniczący w niej politycy PO i PSL odpowiadali na pytania dziennikarki płockiej telewizji kablowej. Zgodnie przyznali, że inwestycje, zwłaszcza w infrastrukturę drogową i edukację oraz wykorzystanie finansowego wsparcia Unii Europejskiej są warunkiem rozwoju nie tylko regionu płocko-ciechanowskiego, ale całego kraju. Wymieniali inwestycje, które już udało się zrealizować, które trwają lub są planowane.

"W czasach kryzysu każde jedno euro daje impuls rozwoju. Inwestycje to klucz do rozwoju, to postęp cywilizacyjny, szansa dla regionu, ale i całego kraju" - przekonywał Struzik. Dodał, że inwestycje należy rozumieć nie tylko jako działania gospodarcze, ale także jako "inwestycje w człowieka", bo - jak ocenił - "edukacja to ważny kapitał".

Pitera podkreśliła, w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów, światowy kryzys nie spowodował zahamowania inwestycji. "Inwestycje trwają, nie trzeba było ich ograniczać. To ważne, gdyż inwestycje, są podstawą rozwoju kraju, dają pracę, podnoszą jakość życia, funkcjonują firmy, są wpływy podatkowe" - zauważyła.

Zgorzelski ocenił, że w przyszłym parlamencie potrzebni będą ludzie związani z samorządem. "Samorządowcy to dobrzy gospodarze, którzy dobrze potrafią zarządzać pieniędzmi" - argumentował. Sopliński dodał, że konieczne są działania na rzecz rozwoju inwestycji w innowacyjność. Smulewicz przekonywał o korzyściach z inwestycji w poprawę komunikacji - jak rozbudowa lokalnych dróg i budowa obwodnic wokół mniejszych miast, ale także w dziedzinie sportu - jak budowa boisk.

Wśród koniecznych przedsięwzięć o znaczeniu nie tylko regionalnym, uczestnicy debaty wymienili m.in.: połączenia kolejowe z Płocka i Ciechanowa do Warszawy, budowę portu lotniczego w Modlinie, kontynuację budowy autostrad, a także powszechny dostęp do internetu.(PAP)

mb/ la/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)