Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: kandydaci na parlamentarzystów o PKN Orlen i podatkach

0
Podziel się:

Kandydaci LiD, PO, PSL i Samoobrony do
przyszłego parlamentu, którzy w poniedziałek spotkali się w
płockiej loży Business Centre Club z lokalnymi przedsiębiorcami,
skrytykowali pomysł połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos,
w wyniku którego gdańska spółka miałaby pełnić rolę wiodącą w
nowym podmiocie.

Kandydaci LiD, PO, PSL i Samoobrony do przyszłego parlamentu, którzy w poniedziałek spotkali się w płockiej loży Business Centre Club z lokalnymi przedsiębiorcami, skrytykowali pomysł połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, w wyniku którego gdańska spółka miałaby pełnić rolę wiodącą w nowym podmiocie.

Jolanta Szymanek-Deresz, otwierająca listę LiD do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim, określiła projekt fuzji największych krajowych spółek paliwowych jako "polityczny i nie poparty żadnymi rzeczowymi argumentami".

Podobny pogląd wyraził Lech Szymańczyk z Samoobrony, ponownie kandydujący do Sejmu z listy tej partii. "Na proponowanym połączeniu PKN Orlen i Grupy Lotos straciłby Płock. To tu zostałby smród z kominów i problemy, a w Gdańsku znalazłyby się przywileje i gotówka" - przekonywał.

Dariusz Zawidzki, wiceprezydent Płocka i kandydat PSL do Sejmu, wyraził obawę, że fuzja PKN Orlen i grupy Lotos mogłaby w efekcie doprowadzić do utraty przez Płock ok. 25 mln zł rocznie przychodów do budżetu z tytułu podatków płaconych przez spółkę. "Łączenie obu podmiotów to tworzenie monopolu, po to by sterować nim politycznie. Mam nadzieję, że Komisja Europejska, która zgodnie z prawem opiniuje projekty fuzji, nie wyrazi na to zgody" - dodał.

Kandydat PO do Sejmu Andrzej Nowakowski zaapelował do przedstawicieli pozostałych ugrupowań, aby zjednoczyli się przeciwko projektowi łączenia płockiego koncernu i gdańskiej spółki. "Musimy mówić jednym głosem, aby ten pomysł nie został zrealizowany" - argumentował.

21 września premier Jarosław Kaczyński powiedział, że najpóźniej w ciągu jedenastu miesięcy może rozstrzygnąć się kwestia połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, a gdańska spółka mogłaby pełnić rolę wiodącą.

Szymanek-Deresz, jako jedyna z uczestników debaty, opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowych stawek podatku PiT i CiT przy wprowadzeniu ulg dla przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną i badania naukowe. Przedstawiciele pozostałych ugrupowań uznali za konieczne obniżenie podatków zarówno od osób fizycznych jak i prawnych.

"Pozostawienie stawek podatku na dotychczasowym poziomie daje przedsiębiorcom poczucie stabilności" - przekonywała Szymanek- Deresz. "Obniżenie i uproszczenie podatków to jeden z warunków rozwoju gospodarczego i przyrostu miejsc pracy. Podatek liniowy byłby najlepszym rozwiązaniem" - ripostował Nowakowski, przypominając o programie gospodarczym PO. Szymańczyk proponował wprowadzenie okresowych zwolnień w podatkach dla osób powracających do kraju z emigracji, a także zwolnienie z podatku osób o najniższych dochodach, w tym emeryturach, rentach, co -jak podkreślił - jest priorytetem Samoobrony.

Szef płockiej loży BCC Stanisław Jakubowski przyznał, że spotkanie kandydatów na parlamentarzystów z przedsiębiorcami ma ułatwić "wybór najlepszych z najlepszych" podczas nadchodzących wyborów. Ubolewał, że podczas debaty zabrakło przedstawicieli innych zaproszonych ugrupowań, w tym PiS. (PAP)

mb/ la/ woj/

podatki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)