Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: Konferencja CIFAL o transporcie i infrastrukturze drogowej

0
Podziel się:

Stu specjalistów z Polski i zagranicy uczestniczyło w czwartek w Płocku
(Mazowieckie) w międzynarodowej konferencji "Partnerstwo publiczno-prywatne w transporcie i
infrastrukturze drogowej". Tematem były uwarunkowania prawne, finansowe i techniczne projektów.

Stu specjalistów z Polski i zagranicy uczestniczyło w czwartek w Płocku (Mazowieckie) w międzynarodowej konferencji "Partnerstwo publiczno-prywatne w transporcie i infrastrukturze drogowej". Tematem były uwarunkowania prawne, finansowe i techniczne projektów.

Organizatorem konferencji było Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL w Płocku, jeden z 9 na świecie ośrodków szkoleniowych dla władz lokalnych, działający we współpracy z Instytutem ONZ ds. Szkoleń i Badań (UNITAR).

"Temat partnerstwa publiczno-prywatnego jest w tej chwili bardzo gorący. W dobie kryzysu tego typu działania dają pewną możliwość rozwoju i realizowania nowych inwestycji" - powiedział szef płockiego CIFAL Przemysław Berent. Przyznał, że w Polsce partnerstwo publiczno-prywatne to jeszcze cały czas "temat tabu", a urzędnicy i inwestorzy mają wciąż obawy przed tego typu formułą prowadzenia inwestycji.

Berent dodał, że płockiej konferencji CIFAL, którą zorganizowano, aby omówić m.in. uwarunkowania prawne, finansowe i techniczne projektów partnerstwa publiczno-prywatnego związanych z infrastrukturą transportową, towarzyszyć będą zaplanowane na piątek warsztaty tematyczne.

Podczas konferencji prelegentami byli m.in. specjaliści w dziedzinie projektów partnerstwa publiczno-prywatnego z Wlk. Brytanii, Litwy i Czech.

Uczestniczący w debacie Zhonghua Wang, zastępca przewodniczącego komisji gospodarczo-informatycznej miasta Szanghaj przedstawił przegląd projektów partnerstwa publiczno-prywatnego realizowanych w ramach projektów rozwoju transportu w Chinach. Podkreślił, iż inwestycje w infrastrukturę transportową, w tym m.in. w połączenia kolejowe, stały się ważnym elementem przyczyniającym się do wzrostu chińskiej gospodarki.

Zhonghua Wang zaznaczył, iż inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zaczęły rozwijać się w Chinach mniej więcej od 2003 r., a w 2005 r. chińskie władze zaczęły zachęcać partnerów publicznych i biznesowych do realizowania wspólnych przedsięwzięć w transporcie kolejowym. W projekcie rozwoju tego sektora transportowego uczestniczy 31 miast, a w samym Shanghaju, w ramach kluczowych inwestycji w tej dziedzinie, planuje się rozbudowę metra, które obecnie ma długość 440 km.

"Partnerstwo publiczno-prywatne, choć jest narzędziem skomplikowanym, pozwala zbliżyć dwa sektory, które często mają różne priorytety - sektor publiczny i sektor prywatny. To niesamowicie ważne w realizacji określonych celów o charakterze publicznym i biznesowym" - powiedział podczas konferencji wiceprezydent Płocka ds. komunalnych Krzysztof Izmajłowicz.

Dodał, iż takie spotkania jak konferencja CIFAL pozwalają lepiej zrozumieć obu stronom partnerstwa publiczno-prywatnego, w jakich relacjach i uwarunkowaniach działają, a jednocześnie są okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

CIFAL w Płocku powstał w 2004 r. Jego misją jest promowanie współpracy oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między podmiotami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, zwiększających potencjał oraz aktywność na rzecz zrównoważonego rozwoju regionów i krajów.

CIFAL organizuje konferencje i szkolenia m.in. na temat podejmowania inicjatyw w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, planowania zrównoważonego rozwoju miast, gospodarki odpadami i zasobami wody. (PAP)

mb/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)