Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: Rozpoczął się II Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

0
Podziel się:

Codzienne seanse filmów fabularnych i dokumentalnych oraz spektakle teatralne
z audiodeskrypcją, a także spotkania z aktorami - to program II Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób
Niewidomych, który w niedzielę rozpoczął się w Płocku.

Codzienne seanse filmów fabularnych i dokumentalnych oraz spektakle teatralne z audiodeskrypcją, a także spotkania z aktorami - to program II Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który w niedzielę rozpoczął się w Płocku.

Jak poinformowała PAP Renata Nych z płockiego Stowarzyszenie De Facto, które jest głównym organizatorem festiwalu, uczestniczyć w nim będzie około 100 osób niewidomych z całej Polski, a gośćmi specjalnymi będą m.in. aktorzy: Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz i Andrzej Grabowski.

"Płock na dwa tygodnie staje się kulturalną stolicą dla osób niewidomych, bo takich festiwali nie ma nigdzie, ani w Polsce, ani w Europie" - powiedziała Nych. Dodała, że w trakcie festiwalu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w około 20 wydarzeniach, w tym 10 projekcjach filmowych, 2 spektaklach teatralnych, a także w seminariach prowadzonych przez krytyków filmowych oraz w spotkaniach z aktorami.

"Trzeba pamiętać o tym, że osoby niewidome mają bardzo utrudniony dostęp do kultury, w tym filmu i teatru. Ten festiwal do zmienia" - zaznaczyła Nych. Wyjaśniła, że do organizacji festiwalu wykorzystano technikę audiodeskrypcji, czyli czytanego symultanicznie, np. wraz z projekcją filmu, opisu, który przedstawia przebieg akcji, język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię, czy kostiumy aktorów.

"Cel jest taki, by osoby niewidome mogły na przykład obejrzeć filmy z audiodeskrypcją, których do tej pory nigdy nie obejrzały. Będzie to też okazja do spotkania z ludźmi, którzy profesjonalnie zajmują się tworzeniem audiodeskrypcji. To daje możliwość wymiany poglądów, dyskusji odbiorców i twórców audiodeskrypcji. Ten festiwal ma promować te rozwiązanie i tworzyć standardy" - podkreśliła Nych.

Dodała, że uczestnicy festiwalu to niewidome osoby dorosłe, aktywne zawodowo, np. masażyści, telepracownicy, czy wykładowcy, a jednocześnie członkowie Internetowego Klubu Filmowego dla Osób Niewidomych, które Stowarzyszenie De Facto prowadzi od maja tego roku.

"Spodziewam się, że w ramach interaktywnych spotkań festiwalowych, utrzymanych w konwencji dyskusyjnych klubów filmowych, osoby niewidome, opowiedzą na przykład, jak - dzięki audiodeskrypcji - widzą poszczególnych aktorów, w jaki sposób ta technika potrafi przekazać emocje w filmie. To będzie dyskusja i wzajemne uczenie się. Aktorzy dowiedzą się, jak osoby niewidome widzą film, jak - poprzez audiodeskrypcję - odbierają postacie przez nich kreowane i ich osobiście" - powiedziała Nych.

W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmów: "Skrzypek na dachu" (reż. Norman Jewison), "Zapach kobiety" (reż. Martin Brest), a także "Kołysanka" (reż. Juliusz Machulski), "80 milionów" (reż. Waldemar Krzystek), "Lęk wysokości" (reż. Bartosz Konopka) i "Pan Tadeusz" (reż. Andrzej Wajda).

Z kolei płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego przygotował dla uczestników festiwalu spektakle: "Manufaktura obrazu" (reż. Mariusz Pogonowski) oraz "Być jak Kazimierz Deyna" (reż. Michał Kotański).

Odbędą się też wykłady i seminaria tematyczne, w tym: "Ekranizacje wielkiej literatury" oraz "Od Cannes i Cieszyna po Wenecję i Wrocław, echa ważnych festiwali".

Współorganizatorem Festiwalu, który potrwa do 21 września, jest Urząd Miasta Płocka.

Stowarzyszenie De Facto, którego celem działalności jest usuwanie wszelkich barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, działa od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, a także kiosk z audioprasą.(PAP)

mb/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)