Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: W rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego modlono się za Ukrainę

0
Podziel się:

W intencji Ukrainy modlono się podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w
sobotę w katedrze w Płocku w rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, których 83 lata temu
doznała tam św. Faustyna Kowalska.

W intencji Ukrainy modlono się podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w sobotę w katedrze w Płocku w rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, których 83 lata temu doznała tam św. Faustyna Kowalska.

Biskup płocki Piotr Libera zwracając się do wiernych na początku uroczystej mszy świętej podkreślił, że intencją szczególną tych dni jest naród ukraiński.

"Chcę razem z wami prosić by Jezus Miłosierny zwrócił swoje oblicze ku umęczonemu narodowi ukraińskiemu, by ten pobratymczy naród ukraiński, który żyje za naszą wschodnią granicą, mógł cieszyć się wreszcie prawdziwym spokojem i miłością społeczną" - powiedział bp Libera.

W homilii biskup płocki zaznaczył m.in., że droga św. Faustyny Kowalskiej to wezwanie by kochać Boga, zestroić swoją wolę z Jego wolą, zaufać Mu w powodzeniu i przeciwnościach oraz wykorzystywać każdą chwilę na czynienie dobra. "Niech rozpala się ta iskra Miłosierdzia, która wyszła stąd dla nas i świata całego" - wezwał bp Libera.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka - obecnie woj. łódzkie), jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. św. Faustyna przybyła do Płocka, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna.

To właśnie w Płocku, 22 lutego 1931 r., w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie".

Swoje przeżycia mistyczne św. Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 "Dzienniczku". W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach.

Papież bł. Jan Paweł II 18 kwietnia 1993 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie -Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku, które co roku odwiedzają wierni z kraju i zagranicy.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny Kowalskiej, 22 lutego 2011 r. biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" - "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością". (PAP)

mb/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)