Notowania

wiadomości
25.10.2013 13:23

Płock: W zoo urodziła się pigmejka, najmniejsza małpka na świecie

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) przyszła na świat pigmejka, najmniejsza małpka świata, należąca do gatunku zagrożonego wyginięciem. W naturze pigmejki zamieszkują lasy Ameryki Płd. Dorosłe osobniki mierzą do 16 cm i ważą do 100 g.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) przyszła na świat pigmejka, najmniejsza małpka świata, należąca do gatunku zagrożonego wyginięciem. W naturze pigmejki zamieszkują lasy Ameryki Płd. Dorosłe osobniki mierzą do 16 cm i ważą do 100 g. *

Jak poinformował w piątek płocki Urząd Miasta, aby zaobserwować nowo narodzoną pigmejkę odwiedzający tamtejsze zoo muszą "bardzo wyostrzyć wzrok, ponieważ maleństwo wielkości fasoli jest wtulone w futro matki".

W płockim zoo pigmejki mieszkają w pawilonie małpek z rodzaju tamaryn i marmozet. Zajmują jedno pomieszczenie wspólnie z małpkami miko, gdyż jako jedyne z marmozet potrafią żyć w harmonii.

Na wolności pigmejki żyją w lasach deszczowych Brazylii, a także w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Są bardzo aktywne w dzień. Żywią się liśćmi, owocami i owadami. Żyją ok. 16 lat.

Pigmejka, która została dokładnie opisana dopiero na początku XIX wieku, jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, chronionym m.in. Konwencją Waszyngtońską, obejmującą ochroną dziko występujące i rzadkie populacje zwierząt oraz roślin. (PAP)

mb/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz