Notowania

wiadomości
14.02.2012 14:24

Płock: Wystawa o św. Faustynie - "U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia"

"U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia" to tytuł wystawy dostępnej od wtorku w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Mazowieckie). W mieście tym św. Faustyna Kowalska 81 lat temu doznała pierwszego objawienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

"U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia" to tytuł wystawy dostępnej od wtorku w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Mazowieckie). W mieście tym św. Faustyna Kowalska 81 lat temu doznała pierwszego objawienia.

Jak poinformował PAP dyrektor płockiego Muzeum Diecezjalnego ks. Stefan Cegłowski, na wystawie będzie można obejrzeć m.in. archiwalne fotografie z okresu pobytu św. Faustyny w Płocku. Otwarcie wystawy poprzedza uroczystości rocznicowe objawienia, obchodzone 22 lutego każdego roku.

"Wyjątkowym eksponatem wystawy jest oryginalny obrazek z napisanymi ręką siostry Faustyny słowami: +Jezu ufam Tobie+. Obrazek został przekazany w ubiegłym tygodniu przez zaprzyjaźnioną z naszym muzeum prywatną osobę" - powiedział PAP ks. Cegłowski. Podkreślił, że obrazek jest cenną pamiątką po św. Faustynie.

Patronat nad wystawą "U źródeł Bożego Miłosierdzia" objął biskup płocki Piotr Libera, który 22 lutego 2011 r. - w 80. rocznicę pierwszego objawienia św. Faustyny - przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" -"Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością".

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka - obecnie woj. łódzkie), jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. To właśnie w Płocku, 22 lutego 1931 r., w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Przy klasztorze znajduje się, rozbudowywane obecnie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które w ciągu roku odwiedzają pielgrzymi z kraju i zagranicy.

Jak podają źródła kościelne, od początku pobytu w zakonie św. Faustyna była "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Swoje przeżycia mistyczne Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 "Dzienniczku". W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach.

18 kwietnia 1993 r., na Placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku. (PAP)

mb/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz