Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dzień
20.01.2011 16:41

Plocke: rozporządzenie dotyczące weterynarzy - w ciągu 14 dni

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapowiedział w czwartek, że w ciągi najbliższych 14 dni minister rolnictwa wyda rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń weterynarzy świadczących usługi na zlecenie powiatowych lekarzy weterynarii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapowiedział w czwartek, że w ciągi najbliższych 14 dni minister rolnictwa wyda rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń weterynarzy świadczących usługi na zlecenie powiatowych lekarzy weterynarii. *

"W ciągu najbliższych czternastu dni będzie wydane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wynagrodzeń lekarzy wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do czynności urzędowych" - powiedział Plocke dziennikarzom.

Na pytanie, czy w budżecie przewidziane są podwyżki dla weterynarzy, odpowiedział: "To jest kwestia, która będzie podniesiona. Natomiast my mamy swój budżet i w ramach budżetu, który jest przeznaczony w ramach dotacji celowych na inspekcję weterynaryjną, będzie możliwe rozstrzygniecie. Natomiast w jakiej wysokości i kiedy - to jest sprawa negocjacji" - podkreślił.

Powodem trwającego od 7 stycznia protestu prywatnych lekarzy weterynarii było m.in. zmniejszenie opłat za wystawianie świadectw zdrowia dla zwierząt oraz zniesienie takich dokumentów dla trzody kierowanej do uboju. Weterynarze przestali badać zwierzęta i mięso. 10 stycznia ministerstwo rolnictwa i zespół negocjacyjny Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie stawek opłat i wynagrodzeń weterynarzy świadczących usługi na zlecenie powiatowych lekarzy weterynarii.

Chodzi o dwa projekty nowelizacji rozporządzeń: o sposobie ustalania i wysokości opłat za usługi Inspekcji Weterynaryjnej oraz o warunkach i wysokości wynagrodzenia weterynarzy. Mają one m.in. zwaloryzować wynagrodzenie weterynarzy w zakresie monitorowania chorób zakaźnych, a także do podwyższenia stawek za te prace o ok. 11 proc. (o wskaźnik inflacji z lat 2006-2009). Mają być także podniesione o 25 proc. opłaty za nadzór nad ubojem zwierząt wykonywany w dni świąteczne i w godzinach nocnych.

17 stycznia posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zaakceptowało wyniki rozmów z resortem rolnictwa i uchyliło uchwały dotyczące strajku weterynarzy.

Plocke powiedział też w czwartek, że polski system inspekcji weterynaryjnej wymaga zmian. "Mamy wiele przykładów tego, gdy do naszego kraju dociera żywność niestandardowa o niskiej jakości, z dioksynami i nie tylko. Ten cały system funkcjonowania inspekcji weterynaryjnej wymaga zmian i będziemy na ten temat z całą służbą rozmawiać" - zaznaczył. (PAP)

luo/ pad/ jra/

Tagi: dzień, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz