Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płyta CD z lekcją na temat in vitro przekazana do kancelarii premiera

0
Podziel się

Płytę CD z materiałami do przeprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych
lekcji na temat in vitro złożyli w poniedziałek w kancelarii premiera przedstawiciele
Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego, Ruchu Kobiet Ruchu Palikota oraz Ruchu Młodych Ruchu
Palikota.

bEqHHvyt

Płytę CD z materiałami do przeprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych lekcji na temat in vitro złożyli w poniedziałek w kancelarii premiera przedstawiciele Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego, Ruchu Kobiet Ruchu Palikota oraz Ruchu Młodych Ruchu Palikota.

Analogiczne płyty złożyli w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w Kuratorium Oświaty w Warszawie. Jak mówili, zależy im na przekazaniu młodym ludziom rzetelnych informacji na temat tej metody.

"Naszą intencją jest, by płyta trafiła do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, a materiał zawarty na niej był przedstawiany przez nauczycieli na lekcjach biologii podczas omawiania działu rozmnażanie człowieka" - powiedziała PAP prezeska Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego Agnieszka Stupkiewicz-Turek.

bEqHHvyv

Jak mówiła, dotąd zorganizowano w większych miastach 24 konferencje na ten temat oraz dwie w Sejmie. "W każdym z tych miast materiały rozsyłaliśmy pocztą lub osobiście przekazywaliśmy do szkół, albo dyrektorom, albo bezpośrednio nauczycielom biologii" - zaznaczyła.

Na płytach CD znajduje się materiał do przeprowadzenia 45-minutowej lekcji na temat zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro: scenariusz lekcji, prezentacja multimedialna z materiałem audiowizualnym oraz karty pracy dla uczniów.

Materiał edukacyjny został opracowany przy udziale dyrektora Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie Adama Kalbarczyka oraz zespołu specjalistów z dziedziny biologii i medycyny. Opracowano go rok temu. Przygotowano ponad 4 tys. płyt CD. Jak oceniają organizatorzy przedsięwzięcia, to wystarczająca liczba, by z materiałem mogli zapoznać się wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

"Złożenie dziś w kancelarii premiera płyty z lekcją na temat in vitro to reakcja na sobotnią konferencję premiera Donalda Tuska na temat polityki prorodzinnej" - poinformowała przewodnicząca Ruchu Kobiet Ruchu Palikota Małgorzata Prokop-Paczkowska. "Bardzo się cieszymy, że premier wreszcie zauważył, że język debaty publicznej został zdominowany przez Kościół katolicki, przez retorykę, która bardzo często obraża i poniża, czy to dzieci urodzone dzięki in vitro, czy rodziców, którzy pragną mieć dzieci dzięki tej metodzie, czy też tych, którzy dzięki niej już są rodzicami" - zaznaczyła.

bEqHHvyB

"Niepłodność to choroba, a nie dopust boży, z którym kobieta powinna się pogodzić. Dlatego tak bardzo ważne jest, by polska młodzież otrzymała rzetelną, naukową wiedzę na ten temat, a nie czerpała z wypowiedzi hierarchów kościelnych mówiących o metodzie Frankensteina, czy o bruździe na czole, itd. Mamy nadzieję, że pan premier zauważy tę płytkę i razem z minister edukacji Krystyną Szumilas będą ją polecać nauczycielom" - powiedziała Prokop-Paczkowska.

Minister edukacji pytana w poniedziałek w Katowicach przez PAP o płytę z lekcją o in vitro powiedziała: "Jeżeli chodzi o programy wychowawcze szkół, decydują o tym dyrektorzy szkół w porozumieniu z rodzicami. Tak więc każda propozycja, która pojawi się, czy pojawia się - jeżeli chodzi o programy wychowawcze - musi uzyskać akceptację rodziców i dyrektorów szkół. Nie zamierzam zmieniać niczego w podstawie programowej, ani w programach nauczania, i tutaj nie zamierzam wprowadzać innych programów".

W sobotę premier Donald Tusk zapowiedział kampanię informacyjną na temat polityki prorodzinnej. Jej elementami są m.in. portal internetowy i spoty telewizyjne. Jak wyjaśnił premier, chodzi o przekazanie informacji na temat takich spraw jak: przedłużony urlop rodzicielski, urlop ojcowski, możliwość korzystania z finansowanej przez państwo procedury zapłodnienia in vitro.

"To szczególnie dotyczy procedury in vitro. Chodzi o to, by w Polsce nie było atmosfery dwuznaczności wobec rodziców i dzieci, którzy skorzystali z tej możliwości. Pojawiły się ostatnio niezbyt przyjemne ataki i bardzo nam zależy na tym, by w naszej ojczyźnie dzieci dobrze się czuły, niezależnie od tego jaki był ich początek" - powiedział premier. (PAP)

bEqHHvyC

dsr/ ktp/ mrt/ jra/

bEqHHvyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)