Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po 17 latach koniec polskiej misji ONZ w Libanie

0
Podziel się:

Ostatni polscy żołnierze opuszczą Liban w połowie grudnia.

Po 17 latach koniec polskiej misji ONZ w Libanie
(PAP/Leszek Szymański)

_ - Ostatni polscy żołnierze opuszczą Liban w połowie grudnia _ *- zapowiada wiceszef MON Stanisław Komorowski. (na zdjęciu)*

Przez 17 lat udziału polskich sił w misji w Libanie wzięło w niej udział około 10 tys. żołnierzy. W tym czasie zginęło siedmiu Polaków._ - W tej chwili w Libanie jest jeszcze około dwustu kilkudziesięciu żołnierzy. W dwóch turach wrócą do Polski. Grupa likwidacyjna wróci ok. 10-12 grudnia i wtedy już nie będzie nikogo _ - informuje Komorowski.

Decyzja o zakończeniu misji to efekt przyjęcia rządowej strategii. Zapisano w niej, że priorytet mają operacje NATO i UE. _ - Misje oenzetowskie są misjami trzeciej kolejności pod względem ważności _ - mówi Komorowski. Ale jednocześnie zastrzega, że nie oznacza to, iż _ nie będziemy nigdy w przyszłości takich misji realizować _.

Drugi powód to - jak wielokrotnie informowali przedstawiciele resortu obrony - chęć poszukiwania oszczędności. Z tych samych względów Polska wycofuje obecnie swoich żołnierzy również z misji ONZ w Czadzie oraz na Wzgórzach Golan.

- _ Ogólnie, jesteśmy w stanie mieć równocześnie w jednym momencie ok. 3,2 tys. do 3,8 tys. żołnierzy na misjach zagranicznych. Ograniczenie zaangażowania na Bliskim Wschodzie i w Czadzie da nam możliwość ewentualnego zwiększenia obecności w innych miejscach _ - podkreśla wiceszef MON.

Część wojskowych ekspertów uważa, że oszczędności z tytułu wycofania naszych żołnierzy z misji ONZ są pozorne, bo organizacja ta zwraca ok. 60 proc. kosztów udziału polskich żołnierzy.

| Misja w Libanie |
| --- |
| Geneza misji ONZ w Libanie sięga końca lat 70. Wszystko zaczęło się w marcu 1978 roku, kiedy palestyńscy komandosi przeprowadzili rajd na terytorium Izraela i porwali autobus z turystami - zginęło 37 osób, a 76 zostało rannych. W odpowiedzi oddziały izraelskie przeprowadziły operację _ Litani _, atakując bazy Palestyńczyków i zajmując terytorium na południe od rzeki Litani, wyłączając Tyr i jego najbliższe okolice. Rząd libański przesłał ostry protest do Rady Bezpieczeństwa ONZ. 19 marca 1978 roku RB ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do przestrzegania integralności terytorialnej i bezwarunkowego wycofania się z okupowanego terytorium Libanu i kolejną - powołującą Tymczasowe Siły Narodów Zjednoczonych w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL). Jako główne zadania UNIFIL określono potwierdzenie wycofania wojsk izraelskich, przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa oraz wsparcie rządu libańskiego w przejęciu kontroli nad okupowanym obszarem. Polski kontyngent w misji UNIFIL rozpoczął
wykonywanie zadań w 1992 roku, początkowo jako kompania medyczna, na bazie której sformowano polowy szpital. W 1994 roku w rejon misji przybyły kolejne polskie pododdziały - batalion logistyczny, tzw. POLLOG, oraz Zgrupowanie Pododdziałów Inżynieryjnych (ZPI). W 1996 roku zaczęło działać Zgrupowanie Pododdziałów Remontowych (ZPR). W 2007 roku - w związku z wybuchem kolejnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, między Izraelem a libańskim Hezbollahem - decyzją społeczności międzynarodowej powstała kompania manewrowa polskiego kontyngentu. Przez długi czas o wyjazdach na misję UNIFIL mówiono w polskiej armii _ WDW Liban - Wojskowy Dom Wypoczynkowy _. Warunki w porównaniu z tymi, jakie czekały na żołnierzy w Iraku bądź Afganistanie, były i są tu _ sprzyjające _. |

_ _

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)