Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO: 26 lipca zarząd krajowy ws. kandydatów do Senatu

0
Podziel się:

We wtorek 26 lipca zarząd krajowy PO ma zatwierdzić kandydatów tej partii w
jesiennych wyborach do Senatu. W piątek 29 lipca listy kandydatów Platformy do Sejmu i Senatu
zatwierdzi Rada Krajowa PO.

We wtorek 26 lipca zarząd krajowy PO ma zatwierdzić kandydatów tej partii w jesiennych wyborach do Senatu. W piątek 29 lipca listy kandydatów Platformy do Sejmu i Senatu zatwierdzi Rada Krajowa PO.

O terminach posiedzeń władz krajowych PO poinformował PAP w czwartek szef mazowieckiej Platformy Andrzej Halicki.

Platforma wstrzymywała się z domknięciem list, czekając na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - ten w środę orzekł, że jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu nie naruszają konstytucji. Jeszcze w maju kandydatów na senatorów wskazały regiony PO, propozycje te muszą teraz zatwierdzić władze krajowe partii.

W nieoficjalnych rozmowach część polityków PO przyznaje, że nie wszyscy kandydaci tej partii do Senatu są entuzjastami okręgów jednomandatowych. "Są niepokoje, bo oczywiste jest, że niektórzy senatorowie będą mieli trudniej. Właściwie wszyscy będą mieli trudniej. Bo tu już nie ma miejsca na +pudle+, trzeba albo wygrać, albo pożegnać się z Izbą. Ludzie mniej chętnie garną się teraz do Senatu" - powiedział zastrzegający anonimowość polityk PO, który w jesiennych wyborach chce ubiegać się właśnie o mandat senatora.

Pytany, czy wśród senatorów PO więcej jest zwolenników czy przeciwników okręgów jednomandatowych, rozmówca PAP powiedział: "Jest różnie. Merytorycznie każdy się zgodzi, że reformować trzeba. Natomiast im trudniejszy teren, tym większe zmartwienie senatora. Jeśli ktoś jest kandydatem na przykład z Podkarpacia (bastionu PiS - PAP), może tam przegrać z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości - to są tego rodzaju niepokoje".

Na początku maja wolę współpracy z PSL w zakresie wspólnych kandydatów do Senatu deklarował premier Donald Tusk. "Z PSL będziemy szukali takich miejsc, gdzie można mieć wspólnego kandydata" - mówił szef PO. Do tej pory żadna z partii nie wycofała się oficjalnie z tej zapowiedzi, ale regionalne władze Platformy prawie we wszystkich okręgach zaproponowały własnych kandydatów.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział PAP, że z rozmów z Platformą o wspólnych kandydatach do Senatu nic nie wyszło. "Intencje były dobre, ale Platforma uznała, że jest silna i tak wygra, i jako pierwsza wystawiła swoich kandydatów, więc my wystawimy swoich kandydatów. Nic z tego nie będzie" - podkreślił.

Władze PO będą też musiały - po decyzji Trybunału, który uznał w środę za niezgodny z konstytucją zakaz spotów i billboardów - podjąć decyzję, czy w trakcie kampanii wyborczej korzystać z tych form kampanii. Szef zespołu szybkiego reagowania PO Paweł Olszewski powiedział PAP, że władze partii jeszcze nie podjęły decyzji w tej sprawie. "Mamy teraz nowy stan prawny, musimy się nad tym pochylić i zdecydować, jak pokierować kampanią" - zaznaczył.

Nieoficjalnie politycy PO z władz partii przyznają jednak, że Platforma będzie korzystała z takich nośników jak spoty telewizyjne i billboardy. "Trybunał uznał, że można stosować billboardy i spoty, na pewno wszystkie partie, w tym przede wszystkim PiS, zaleją ulice wizerunkami swoich kandydatów. Nie możemy sobie pozwolić, żeby zostać w tyle i nie wziąć udziału w tej grze" - mówi PAP polityk z władz PO.

We wtorek PO wstrzymała swoją akcję informacyjną "Polska w budowie", zdecydowała też o zdjęciu banerów oraz plakatów z wizerunkami swoich polityków (chodzi m.in. o plakaty posłów: Agnieszki Pomaski i Cezarego Tomczyka)
. PO zapowiedziała, że zwróci się do Państwowej Komisji Wyborczej o zbadanie, czy materiały te nie naruszają prawa wyborczego. "Na razie akcja +Polska w budowie+ jest wstrzymana, czekamy na orzeczenie PKW" - powiedział PAP w czwartek Olszewski.

Poniżej przedstawiamy zestawienie "kandydatów na kandydatów" PO do Senatu:

DOLNOŚLĄSKIE (8 okręgów)

Według wstępnej propozycji startować mają m.in.: zasiadająca w sejmiku województwa Barbara Zdrojewska (żona ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego), obecni senatorowie Leon Kieres, Jarosław Duda oraz senator Stanisław Jurcewicz, a także były burmistrz Lubania Konrad Rowiński.

KUJAWSKO-POMORSKIE (5 okręgów)

O reelekcję ubiegać się będzie czterech obecnych senatorów: Andrzej Person, Jan Rulewski, Michał Wojtczak i Jan Wyrowiński. Zamiast obecnego senatora Zbigniewa Pawłowicza, który zdecydował się zakończyć działalność parlamentarną, wystartuje Andrzej Kobiak, przedsiębiorca z Tucholi i radny sejmiku.

LUBELSKIE (6 okręgów)

Startować mają: senator Józef Bergier, wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk, członek zarządu województwa Jacek Sobczak, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Zamościu Ireneusz Godzisz, wicestarosta łukowski Krzysztof Tymoszuk oraz wicedyrektor oddziału ARR w Lublinie Piotr Sawicki.

LUBUSKIE (3 okręgi)

O mandat senatora maja się ubiegać obecny senator PO Stanisław Iwan, poseł PO Witold Pahl, a także zielonogórski radny, prezes Zielonogórskiego Klubu Żużlowego Robert Dowhan.

ŁÓDZKIE (7 okręgów)

Platforma wystawi tu obecnych senatorów Macieja Grubskiego i Andrzeja Owczarka, wiceministra infrastruktury Radosława Stępnia, wicemarszałka województwa Dorotę Ryl, wiceprezydenta Skierniewic Piotra Łyżnia i byłego posła SLD Michała Kaczmarka.

MAŁOPOLSKIE (8 okręgów)

Startować mają m.in. minister obrony Bogdan Klich, obecni senatorowie: Stanisław Bisztyga, Janusz Sepioł, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej Kazimierz Czekaj, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela oraz były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Hodorowicz. Pozostałe dwa miejsca pozostawiono do dyspozycji zarządu krajowego PO.

MAZOWIECKIE (13 okręgów)

Wystartują tu m.in. obecni senatorowie: Marek Rocki, Barbara Borys-Damięcka, Łukasz Abgarowicz i Eryk Smulewicz. PO wystawi też Izabellę Cywińską-Michałowską - dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, b.minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, adwokata Aleksandra Pocieja, b. senatora PO Andrzeja Łuczyckiego, wicestarostę Martę Sosnowską.

Prawdopodobnie na warszawskiej Pradze PO nie wystawi swojego kandydata na senatora, a poprze b. lidera SdPl Marka Borowskiego. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu na posiedzeniu zarządu krajowego partii.

OPOLSKIE (3 OKRĘGI)

Opolska Platforma zdecydowała o wystawieniu dwóch kandydatów do Senatu. Będą to prof. Ryszard Knosala - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie (opolskie) i prof. Piotr Wach, b. rektor Politechniki Opolskiej. Obaj kandydaci do Senatu mają doświadczenie parlamentarne - Knosala był posłem, a Wach senatorem ostatniej kadencji.

PODKARPACKIE (5 OKRĘGÓW)

Teresa Kubas-Hul, Jerzy Borcz, Zygmunt Cholewiński, Zdzisław Nowakowski i Maciej Lewicki będą startować do Senatu z ramienia PO. Wszyscy są radnymi wojewódzkimi.

PODLASKIE (3 OKRĘGI)

Zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach Bożena Kamińska są kandydatami PO w wyborach do Senatu w Podlaskiem. W trzecim w województwie okręgu Platforma poprze senatora Włodzimierza Cimoszewicza.

POMORSKIE (6 OKRĘGÓW)

Do Senatu rada pomorskiej PO rekomendowała aktualnych senatorów: Andrzeja Grzyba, Kazimierza Kleinę, Edmunda Wittbrodta, marszałka Senatu - Bogdana Borusewicza oraz wojewodę pomorskiego Romana Zaborowskiego i byłego wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Czarnobaja.

ŚLĄSKIE (13 OKRĘGÓW)

Wśród kandydatów PO do Senatu znaleźli się zarówno obecni senatorowie, jak i osoby bez doświadczenia parlamentarnego. Wystartuje m.in. przedsiębiorca i b. senator niezależny Jarosław Lasecki, wiceminister rozwoju regionalnego Adam Ździebło, prezes Funduszu Górnośląskiego Jacek Matusiewicz oraz b. marszałek woj. śląskiego, obecnie przewodniczący śląskiego sejmiku Bogusław Śmigielski.

Kandydować będą również obecni senatorowie: Andrzej Szewiński, Maria Pańczyk-Poździej, Andrzej Miziołek, Antoni Motyczka, Zbigniew Meres, Rafał Muchacki i Leszek Piechota.

ŚWIĘTOKRZYSKIE (3 OKRĘGI)

Do Senatu startować mają m.in. Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski, senator Michał Okła.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE (4 okręgi)

Region zatwierdził jako kandydatów obecnych senatorów: Stanisława Gorczycę, Ryszarda Góreckiego oraz Marka Konopkę. Startować będzie też elbląski radny PO Jerzy Wcisła.

WIELKOPOLSKIE (9 okręgów)

Startować mają obecni senatorowie Jadwiga Rotnicka, Mieczysław Augustyn, Marek Ziółkowski, Piotr Gruszczyński oraz Ireneusz Niewiarowski, poseł Witold Sitarz, burmistrz Wronek Mirosław Wieczór oraz radni sejmiku wielkopolskiego Marian Poślednik i Rafał Żelanowski.

ZACHODNIOPOMORSKIE (4 okręgi)

Do Senatu zachodniopomorska PO chce wystawić radnego województwa Norberta Obryckiego, obecnego posła Sławomira Preissa oraz senatorów Grażynę Sztark i Piotra Zientarskiego.

Marta Tumidalska i Marcin Gietka (PAP)

laz/ mrr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)