Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po 50 tys. zł dla pięciu domów dziecka z południowej Polski

0
Podziel się:

Pięć placówek opiekuńczo-wychowawczych z południowej Polski zwyciężyło w
dziewiątej edycji akcji Domy Pozytywnej Energii. Zwycięskie domy dziecka dostały po 50 tys. zł na
potrzeby swoich wychowanków - podali w środę organizatorzy konkursu.

bEEwkQXV

Pięć placówek opiekuńczo-wychowawczych z południowej Polski zwyciężyło w dziewiątej edycji akcji Domy Pozytywnej Energii. Zwycięskie domy dziecka dostały po 50 tys. zł na potrzeby swoich wychowanków - podali w środę organizatorzy konkursu.

Głównym celem akcji jest poprawa warunków życia dzieci z domów dziecka. Otrzymane środki, zgodnie z regulaminem, muszą być przeznaczone na potrzeby podopiecznych zwycięskich placówek.

Tegoroczna akcja ruszyła wiosną. Do udziału w niej zgłosiło się 87 domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych z woj. śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego; w sumie placówki uczestniczące w konkursie mają blisko 3 tys. podopiecznych. Dzieci nadesłały prace konkursowe w formie ilustrowanej książeczki, poświęconej bezpiecznemu spędzaniu czasu.

bEEwkQXX

Zwycięskimi domami dziecka zostały: Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych - Dom Dziecka w Bielsku-Białej (woj. śląskie), Centrum Administracyjne nr 1 Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Krakowie (woj. małopolskie), Dom Dziecka "Hanka" w Dębicy (woj. podkarpackie), Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Bierutowie (woj. dolnośląskie) oraz Powiatowy Zespół Socjalizacyjno-Interwencyjny "Nasz Dom" w Bogacicy (woj. opolskie).

Inicjatorzy akcji podkreślają, że jej istotą jest nie tylko pomoc finansowa dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także możliwość twórczej aktywizacji wychowanków, którzy wspólnie przygotowują pomysłowe i dopracowane w szczegółach prace.

"Sytuacja polskich domów dziecka nie zawsze daje ich wychowankom szansę rozwoju, zidentyfikowania czy rozwinięcia swoich pasji. Dlatego od kilku lat działamy na rzecz poprawy warunków życia dzieci z domów dziecka, zapraszając je do udziału w konkursie" - podkreśliła Iwona Kliś ze współorganizującej akcję fundacji Tauron.

Organizatorem i mecenasem akcji jest grupa energetyczna Tauron. Pomysł zrodził się kilka lat temu na Dolnym Śląsku, w spółce EnergiaPro, która potem stała się częścią Taurona. Akcja została rozszerzona na całą południową Polskę, gdzie działa ten dostawca prądu.

bEEwkQYd

Finał akcji zorganizowano na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na uczestników finałowego spotkania czekało wiele atrakcji, m.in. pokazy sprawnościowe ratowników GOPR, miasteczko edukacyjne poświęcone bezpiecznemu obchodzeniu się z elektrycznością, a także specjalne trasy w parku linowym.

Laureaci akcji byli wyłaniani dwuetapowo. W półfinale jury wyróżniło po trzy placówki z każdego województwa. Spośród nich kapituła konkursu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji - po jednej placówce z każdego województwa.

Pierwsza edycja akcji na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie została przeprowadzona w 2005 r.; przez sześć kolejnych lat nagrodzonych zostało 58 domów dziecka. 45 wychowanków otrzymało stypendia specjalne. Akcja została wyróżniona nagrodami: Europrodukt 2005 roku, Dobroczyńca Roku 2005, Lider Filantropii 2007, 2008 oraz 2009.(PAP)

mab/ itm/

bEEwkQYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)