Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po dostosowaniu kar, kolejne osoby opuszczają więzienia

0
Podziel się:

Po zmianach w prawie kolejne osoby korzystające ze złagodzenia kar za
drobne przestępstwa opuszczają więzienia. Resort sprawiedliwości podał wcześniej, że od soboty
więzienia w kraju opuściły 1464 osoby.

Po zmianach w prawie kolejne osoby korzystające ze złagodzenia kar za drobne przestępstwa opuszczają więzienia. Resort sprawiedliwości podał wcześniej, że od soboty więzienia w kraju opuściły 1464 osoby.

Od 9 listopada przestępstwem zagrożonym więzieniem nie jest już prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, czyli np. roweru. Zmienił się też próg, przy którym kradzież jest przestępstwem - jedna czwarta minimalnego wynagrodzenia - 400 zł, a nie jak wcześniej 250 zł.

Złagodzone zostały również m.in. kary za paserstwo i wyrąb drzew lub zabór drewna z lasu. Po złagodzeniu prawa skazanym obniża się wymiar kary, a gdy za czyn nie grozi już więzienie, zamienia się je na grzywnę i ograniczenie wolności.

W sądach okręgu olsztyńskiego zakończył się przegląd akt spraw objętych ostatnią nowelizacją - poinformował w środę PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Wydano w sumie 234 postanowienia o zwolnieniu z odbywania kar osób, które prowadziły po pijanemu pojazd inny niż mechaniczny i drobnych złodziejaszków. Z więzień wyszły dotąd zaledwie 22 osoby, a kolejnych 15 zwolniono z dozoru elektronicznego. "Nie wszyscy, wobec których wydano postanowienia już kwalifikują się do zwolnienia. Zdarzają się sytuacje, że np. osoba miała do odsiedzenia 2 miesiące, a nowela zmniejszyła ten okres do miesiąca i ten okres osadzenia jeszcze nie upłynął" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, iż zdarza się też, że skazani mają do odbycia kilka kar i jeszcze nie zaczęli odbywać tej, którą skrócono dzięki noweli prawa.

W warszawskich sądach poinformowano PAP, że na skutek dostosowania przepisów wystawiono łącznie ponad 250 nakazów zwolnień. Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska poinformowała, że takie nakazy wydano wobec 154 osób, kolejnym 13 uchylono kary odbywane w systemie dozoru elektronicznego. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Łochowski powiedział PAP, że w jego okręgu sądowym wystawiono 119 nakazów zwolnienia osadzonych oraz uchylono 12 dozorów elektronicznych. Często osoby te są np. tymczasowo aresztowane w innych sprawach, lub skazane za inny czyn przez inny sąd - zaznaczył.

W okręgu łódzkim do ośmiu zakładów karnych i aresztów w wpłynęło dotąd w sumie 329 orzeczeń sądów. Więzienia opuściło 105 osób - powiedział PAP rzecznik łódzkiej Służby Więziennej Bartłomiej Turbiarz. W tej grupie najwięcej zwolnionych - 88 - było ukaranych za jazdę rowerem po pijanemu. 15 osób odbywało kary za drobne kradzieże, a dwie - za uszkodzenie lub zniszczenie mienia.

Wśród osadzonych w aresztach i więzieniach gdańskiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej znalazło się 325 osób, wobec których sądy wydały orzeczenia o zmianie kwalifikacji czynu - poinformował PAP rzecznik prasowy gdańskiego Inspektoratu mjr Robert Witkowski. 127 spraw dotyczyło prowadzenia pod wpływem alkoholu pojazdów innych niż mechaniczne, a pozostałe - drobnych kradzieży i przestępstw. Zwolniono tylko 91 osób, w tym 59 rowerzystów. Pozostali nie opuścili więzień ze względu konieczność odbycia wyroków za popełnienie innych przestępstw.

W woj. lubelskim z zakładów karnych i aresztów po zmianie przepisów zwolniono 74 osoby, w tym 64 skazane za jazdę rowerem po pijanemu - podał rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Lublinie mjr Jacek Zwierzchowski. W sumie do sądów przesłano 103 zawiadomienia o więźniach których objęły znowelizowane przepisy. Sądy uznały, że 39 osób nie kwalifikuje się do zwolnienia, m.in. z powodu skazania ich za jeszcze inne przestępstwa.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska podała, że na 1030 spraw, które w pierwszym półroczu 2013 r. wpłynęły do prokuratury w Radzyniu Podlaskim, aż 211 dotyczyło pijanych rowerzystów. Dla porównania w tym samym czasie w prokuraturze Lublin-Północ takich spraw było tylko sześć na 3329 wszystkich" - powiedziała rzeczniczka.

Na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu po złagodzeniu kar więzienia i areszty opuściły 142 osoby. W większości na wolność wyszli odbywający kary pozbawienia wolności orzeczone za jazdę rowerami pod wpływem alkoholu - poinformował PAP por. Filip Skubel z OISW w Poznaniu. Poza tym skazani za drobne kradzieże, paserstwo czy akty wandalizmu i zniszczenia mienia.

Rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Szczecinie mł. chor. Anna Rosik poinformowała, że w okręgu szczecińskim, po złagodzeniu przepisów na wolność wyszły 84 osoby, z których 68 odbywało kary za prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny. W Gorzowie wyszło na wolność 36 osób, a z aresztu w Międzyrzeczu - 5 skazanych.

Resort sprawiedliwości podał we wtorek, że najliczniejszą grupę zwolnionych w kraju stanowią rowerzyści (1069 osób skazanych za prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny). 331 zwolnionych osób odbywało kary za kradzieże lub przywłaszczenie, 47 za zniszczenie lub uszkodzenie mienia, 14 paserstwo, a 3 za wyrąb drzew lub zabór drewna z lasu. Po zmianie przepisów z dozoru elektronicznego zwolniono też 262 osób. (PAP)

ago/ jwo/ kop/ aks/ szu/ mmd/ mja/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)