Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO: Draba, Gosiewski, Jurgiel - przed komisję śledczą

0
Podziel się:

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, żeby przed komisją śledczą ds.
wyjaśnienia afery hazardowej stanęli były wiceszef Kancelarii Prezydenta Robert Draba, szef klubu
PiS Przemysław Gosiewski oraz wiceszef klubu Krzysztof Jurgiel, ponieważ - jak podkreślono -
wpływali na proces tworzenia prawa dotyczącego hazardu.

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, żeby przed komisją śledczą ds. wyjaśnienia afery hazardowej stanęli były wiceszef Kancelarii Prezydenta Robert Draba, szef klubu PiS Przemysław Gosiewski oraz wiceszef klubu Krzysztof Jurgiel, ponieważ - jak podkreślono - wpływali na proces tworzenia prawa dotyczącego hazardu.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji Jarosław Urbaniak, z sejmowej komisji badającej aferę hazardową, rola Gosiewskiego w procesie tworzenia prawa związanego z hazardem "jawi się w niezbyt dobrym świetle, z dnia na dzień".

Sebastian Karpiniuk przedstawił notatkę służbową z lipca 2006 r. Wynika z niej, że w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS Krzysztof Jurgiel otrzymał od wiceministra finansów Mariana Banasia projekt nowelizacji ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych z prośbą "o skierowanie go jako projektu klubowego". W dniu 26 lipca br. Jurgiel miał spotkać się w tej sprawie z Przemysławem Gosiewskim ówczesnym szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W spotkaniu miała uczestniczyć też p.o. zastępca dyrektora departamentu służby celnej MF Anna Cendrowska. Według notatki, miała ona stwierdzić na spotkaniu, iż zastępuje wiceministra Banasia. Miała też poinformować, że powodem wniesienia powyższego projektu jako inicjatywy poselskiej jest fakt, że departament zajmujący się grami losowymi jest "uwikłany", i że złożenie tego projektu jako przedłożenia rządowego byłoby w związku z tym niemożliwe, zaś jego ocena - stronnicza.

Gosiewski miał zapowiedzieć na spotkaniu, że zwróci się do ówczesnego ministra finansów Stanisława Kluzy z prośbą o ocenę projektu ustawy.

"Wygląda na to, że głównym punktem zainteresowania, głównym punktem ciężkości były wideoloterie, ponieważ w projekcie, który został przygotowany, zmniejszono obciążenie (podatkowe dla wideoloterii - PAP) z 45 proc. do 30 proc. oraz jednocześnie zlikwidowano dopłaty" - ocenił Karpiniuk.

Sławomir Neumann, poseł z hazardowej komisji śledczej, zapowiedział, że złoży wniosek o powołanie na świadka Roberta Draby. Ocenił, że jego zachowanie "było niestandardowe". "Oczywistym jest, że pytania, które padną, dotyczą także tego, czy pan prezydent Lech Kaczyński miał świadomość tego, co jego minister, zastępca szefa kancelarii robi" - powiedział.

W zeszłym tygodniu sejmowi śledczy otrzymali z Kancelarii Premiera dokument o pracach nad projektami zmian w tzw. ustawie hazardowej z lat 2001-2009, które nie zostały przekazane do Sejmu lub zostały z niego wycofane.

Z materiału, jaki trafił do komisji wynika, że Draba przekazywał w 2007 r. zespołowi, który w resorcie finansów zajmował się zmianami w prawie hazardowym, uwagi i opracowania, jakie do kancelarii głowy państwa zgłaszał Totalizator Sportowy. Z kolei Gosiewski - w lipcu 2006 r. kilka dni po powstaniu rządu Jarosława Kaczyńskiego, w którym był wicepremierem i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów - przekazał ministrowi finansów projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych, który przewidywał m.in. zniesienie 10-procentowych dopłat do wideoloterii. (PAP)

luo/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)