Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO i PSL zapowiadają poparcie dla projektu ustawy okołobudżetowej

0
Podziel się:

Kluby parlamentarne PO i PSL zapowiedziały w środę poparcie dla projektu
ustawy okołobudżetowej. Opozycja krytykuje zaproponowane przez rząd rozwiązania, przede wszystkim
planowaną w 2011 r. podwyżkę VAT i obniżenie zasiłku pogrzebowego.

Kluby parlamentarne PO i PSL zapowiedziały w środę poparcie dla projektu ustawy okołobudżetowej. Opozycja krytykuje zaproponowane przez rząd rozwiązania, przede wszystkim planowaną w 2011 r. podwyżkę VAT i obniżenie zasiłku pogrzebowego.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy okołobudżetowej. Zmiany przewidziane w nim oraz stanowisko sejmowej Komisji Finansów Publicznych omówiła Krystyna Skowrońska z PO. Poinformowała, że komisja wprowadziła m.in. poprawkę, zgodnie z którą operatorzy telekomunikacyjni nie będą musieli indywidualnie informować o zmianie cennika lub warunków umowy, co musiałoby nastąpić w wyniku planowanego wzrostu VAT; rozwiązanie to budzi wątpliwości MSZ co do zgodności z prawem UE.

Projekt przewiduje m.in. podwyżkę VAT od 1 stycznia 2011 r. Wyższe stawki będą obowiązywały do końca grudnia 2013 r. Obowiązywać będą trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne. Obniżony ma być też do 4 tys. zł, z obecnych 6 tys. 395,7 zł, zasiłek pogrzebowy. Projekt wprowadza ulgi dla studentów na przejazdy koleją i autobusami - w wysokości 49 proc. i 51 proc.

Wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie 2008 r.; we wrześniu 2011 r. ma nastąpić podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli. Resort finansów przewiduje także likwidację obniżonych stawek akcyzy nakładanej na paliwa silnikowe zawierające powyżej 2 proc. biokomponentów oraz tzw. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa.

Poparcie dla projektu zadeklarowały kluby PO i PSL. "Wobec szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce i ryzyka destabilizacji finansów publicznych, rząd przedstawił pakiet ustaw zmniejszających niektóre grupy wydatków państwa oraz regulacje zwiększające dochody państwa" - powiedział Aleksander Marek Skorupa z PO. "Klub PO różnie ocenia szczegółowe rozwiązania, ale uznając odpowiedzialność rządu (...) traktujemy proponowany pakiet zmian związanych z ustawą budżetową jako całość" - powiedział. "Zmiany są bolesne, ale myślę, że trudno wskazać lepsze propozycje" - podkreślił.

Henryk Kowalczyk z PiS zwrócił uwagę, że ustawa ma na celu zahamowanie szybkiego wzrostu zadłużenia; ma też zapobiec groźbie przekroczenia 55 proc. długu wobec PKB. Jego zdaniem ryzyko takie jest już realne, a rząd nie podejmuje żadnych działań, by temu zapobiec. Powiedział, że co roku dług publiczny rośnie o ok. 100 mld, w tempie do tej pory niespotykanym. "Propozycje (rządu - PAP) są mizerne i mają być realizowane tylko kosztem najbiedniejszych" - mówił. Skrytykował przede wszystkim planowaną podwyżkę VAT i obniżenie zasiłków pogrzebowych. Wyraził nadzieję, że Sejm uwzględni poprawki PiS, bo w obecnym kształcie projekt jest - jego zdaniem - nie do przyjęcia.

Stanisław Stec z SLD powiedział, że jego klub nie może poprzeć projektu, mimo że zawiera on niektóre dobre rozwiązania, jak ulgi studenckie czy zamrożenie niektórych płac. SLD sprzeciwia się podwyżce VAT i obniżeniu zasiłku pogrzebowego. "Mimo że obniżyliśmy VAT na żywność na 5 proc., to opłaty za energię będą wyższe (...). Wzrost innych opłat dotknie tych, co całe wynagrodzenie przeznaczają na bieżące utrzymanie. Zaproponowane rozwiązania chronią najbogatszych" - tłumaczył.

Jan Łopata z PSL zapowiedział poparcie, ale skrytykował propozycję całkowitej likwidacji ulgi akcyzowej dla biopaliw ciekłych. PSL złożyło poprawkę, która ma utrzymać ulgi do końca 2011 r. Od 2012 r. utworzony zostałby fundusz promocji wytwarzania i wykorzystania biokomponentów i biopaliw, którym dysponowałby minister gospodarki. Środki funduszu stanowiłyby 1,5 proc. akcyzy od paliw silnikowych. (PAP)

mmu/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)