Notowania

PO i SLD chcą dużych zmian w projekcie raportu Czumy

Przewodniczący komisji naciskowej sam również zapowiada autopoprawki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Politycy PO i SLD zasiadający w komisji śledczej ds. nacisków przygotowali daleko idące poprawki do projektu raportu autorstwa Andrzeja Czumy z PO. SLD chce, aby znalazł się w nim zapis o odpowiedzialności konstytucyjnej Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. *Złożenie autopoprawek do własnego projektu w rozmowie zapowiedział także sam Czuma.

Posłowie PiS przygotowali zmiany niewpływające na ogólną wymowę raportu. Posłowie mają czas na zgłaszanie poprawek do jutra. Z projektu raportu Czumy wynika, że zarzuty wobec rządzących w latach 2005-2007 nie znalazły potwierdzenia. Według projektu stanowiska komisji, przedstawionego przez Czumę nie ma podstaw do stwierdzenia, aby w latach 2005-2007 _ istniał mechanizm, który umożliwiałby funkcjonariuszom publicznym zajmującym kierownicze stanowiska państwowe nielegalne wywieranie wpływów na prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb specjalnych _.

Poprawkę, która zmienia to założenie, zamierza zgłosić SLD i - wszystko na to wskazuje - PO. _ - W poprawce, którą złożę, formułuję zupełnie odmienną konkluzję. W moim przekonaniu zgromadzony materiał dowodowy zdecydowanie pozwala na sformułowanie tezy, że premier, ministrowie, zwłaszcza minister Ziobro, szef CBA i ABW wywierali naciski na funkcjonariuszy prokuratury, CBA w celu osiągnięcia korzyści i wpływu na toczące się postępowania i śledztwa _ - powiedział Janusz Krasoń z SLD.

Krasoń przygotował też poprawki dotyczące innych wniosków zawartych w projekcie. Będzie postulował potrzebę likwidacji CBA _ jako służby powielającej zadania innych służb w Polsce _ oraz wyciągnięcie odpowiedzialności konstytucyjnej wobec polityków PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Zbigniewa Ziobry.

Część zarzutów Krasonia wobec Kaczyńskiego i Ziobry jest zbieżna z tymi zawartymi w raporcie Ryszarda Kalisza z SLD szefa komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Według Krasonia Kaczyński miałby stanąć przed Trybunałem Stanu za to, że w 2007 r. bezprawnie zorganizował nieformalne narady, na których przedstawiciele resortu sprawiedliwości i ABW referowali część śledztw, a także, że wydał rozporządzenia stawiające Zbigniewa Ziobrę ponad pozostałymi ministrami w najważniejszych sprawach kryminalnych.

Wśród zarzutów Krasonia pojawił się też taki, że Kaczyński _ przekształcił CBA w służbę kierowaną przez funkcjonariuszy PiS, których celem było zmarginalizowanie przedstawicieli opozycji _.

Poseł SLD chce też wprowadzenia do raportu zapisu, że Ziobro _ realizował i nadzorował system eliminacji z życia publicznego i represjonowania określonych grup obywateli _ oraz że stworzył _ pozaustawowy system nadzoru nad podległymi prokuratorami przez wydawanie osobiście bądź za pośrednictwem lojalnych podwładnych poleceń w różnych sprawach _. Ponadto - według Krasonia - Ziobro akceptował podejmowane przez służby specjalne nieuprawnione działania wobec dziennikarzy.

Odpowiedzialność karną powinni - według Krasonia - ponosić m.in. Kaczyński, Ziobro oraz były szef CBA Mariusz Kamiński i jego zastępcy Maciej Wąsik i Ernest Bejda, polityk PiS Adam Lipiński, b. szef ABW Bogdan Święczkowski, prokuratorzy: Grzegorz Ocieczek, Jerzy Engelking i Dariusz Barski.

_ - Formułuję wniosek, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienie przestępstwa. Wnoszę, aby wszystkie sprawy, które były przedmiotem badania przez komisję dotyczące tych osób, były przedmiotem badania organów ścigania _ - powiedział Krasoń.

O szczegółach poprawek do raportu, jakie zamierzają zgłosić, nic nie chcą mówić zasiadający w komisji posłowie PO. _ Będą poprawki zmieniające wnioski końcowe raportu _ - zapewnia Krzysztof Brejza. Poseł PO nie chciał zadeklarować, czy będzie proponował postawienie kogokolwiek przed Trybunałem Stanu.

O autopoprawkach do projektu raportu nie chce mówić także Andrzej Czuma. _ Nie chcę o nich opowiadać. Złożę je do sekretariatu i powiadomię najpierw kolegów z komisji _ - podkreślił. Pytany, czy poprawki, które złoży, dotyczą wniosków, jakie zawarł w projekcie, odpowiedział: _ Część wniosków, część nie. Co do moich poprawek, nie wiem, czy będą radykalne, co do poprawek Platformy, one będą trochę zmieniały ogólny wydźwięk _.

Czuma odmówił odpowiedzi na pytanie, czy poprze poprawki swoich partyjnych kolegów. Zapytany, czy jest gotów zagłosować za poprawkami Krasonia, oświadczył: _ Nie noszę się z takim zamiarem _.

_ - Zgadzamy się z większością końcowych tez raportu przedstawianymi przez Czumę. Mamy jednak pewne niewielkie zastrzeżenia do ustaleń, które są w treści projektu _ - powiedział Mularczyk.

PiS złoży m.in. poprawki, które wyeliminują fragmenty projektu dot. nieprawidłowego nadzoru Ziobry nad śledztwem ws. byłego ministra sportu Tomasza Lipca, wymuszenia przekroczenia uprawnień przez prok. Elżbietę Janicką i w sprawie braków w przygotowaniu funkcjonariuszy CBA i ABW.

Posłowie PiS zaproponują także wykreślenie konkluzji, która mówi, że w przyszłości skład komisji śledczych powinien być powoływany nie z grona posłów, tylko niezależnych ekspertów z obszaru sądownictwa, prokuratury i adwokatury.

_ - Oczywiście nie kwestionujemy podstawowej tezy raportu, z której wynika, że nie było żadnych nielegalnych nacisków za rządów PiS _ - podkreślił Mularczyk.

O pracach komisji naciskowej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t20789.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;w;po;jeden;przyzwoity;czlowiek,228,0,886500.html) Ziobro: W PO jeden przyzwoity człowiek. Dziś się okazał Zbigniew Ziobro komentuje projekt raportu z prac sejmowej komisji śledczej do spraw nacisków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t74628.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;raport;komisji;do;spraw;naciskow;bedzie;trybunal;stanu;dla;ziobry,86,0,886102.html) Dziś raport. A Trybunał Stanu dla Ziobry? Szef sejmowej komisji naciskowej Andrzej Czuma przedstawi dziś o godz. 13.00 projekt raportu z kilkuletnich prac komisji.
Tagi: komisja do spraw nacisków, komisja, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz