Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO krytykuje PiS za głosowanie przeciw zmianom dot. zamówień

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź polityka PiS
#

bEpGtASt

# dochodzi wypowiedź polityka PiS #

15.10. Warszawa (PAP) - PO skrytykowała we wtorek PiS za głosowanie przeciw noweli ustawy o zamówieniach publicznych dot. płatności dla podwykonawców. PO podkreśla, że beneficjentami ustawy są małe i średnie przedsiębiorstwa. Rozwiązanie nie chroni dobrze drobnych przedsiębiorców - odpowiada PiS.

"Pytamy, czy PiS głosowało przeciwko interesowi małych i średnich firm, czy po prostu przeciwko PO, kierując się zacofaną metodą negacji władz? Zastanawiamy się, jakie idee przyświecają PiS? Czy strategią tej partii jest tylko fundamentalna negacja PO?" - pytał na konferencji prasowej poseł PO Adam Szejnfeld.

bEpGtASv

Inny polityk PO Andrzej Halicki powiedział, że nowela nie była kontrowersyjna, a jej beneficjentami są przede wszystkim przedsiębiorcy. "Kiedy wydawałoby się, że wszyscy powinni być +za+, to PiS jest +przeciw+" - powiedział Halicki.

Poseł PiS Jerzy Szmit odpiera zarzuty polityków PO. "Nie przyjmujemy tych oskarżeń. W trakcie prac nad ustawą zgłaszaliśmy wiele zastrzeżeń dotyczących granicy ochrony wykonawców, chcieliśmy, aby obejmowała tych, którzy wykonali pracę na ponad 10 tys. zł. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie, żeby wprowadzić granicę 50 tys. zł. To oznacza, że mali podwykonawcy, którzy najbardziej potrzebują ochrony, nie będą ją objęci" - powiedział PAP Szmit.

Zaznaczył, że potrzebna jest nowa ustawa o finansach publicznych; stosowny projekt PiS ma mieć gotowy jeszcze w tym roku.

Sejm znowelizował ustawę o zamówieniach publicznych w piątek. Przepisy regulują kwestie związane z podwykonawstwem robót budowlanych, m.in. dotyczące płatności dla podwykonawców. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 307 posłów, przeciw 126, w tym 125 z PiS.

bEpGtASB

Według rządu podstawowym celem nowelizacji ustawy jest uregulowanie w sposób kompleksowy kwestii podwykonawstwa w zamówieniach publicznych, co do zapewnienia podwykonawcom terminowej zapłaty należnego im wynagrodzenia, zapewnienia wyboru wykonawców mających odpowiedni potencjał oraz ograniczeniu ryzyka sporów przy realizacji zadań publicznych.

Na mocy przyjętych przepisów wykonawca odpowiada bezpośrednio przed zamawiającym za wypełnianie zobowiązań w stosunku do podwykonawców. Niewywiązywanie się z zobowiązań może dać podstawę do nałożenia na wykonawcę sankcji. Dodatkowo brak dowodów zapłaty należnego podwykonawcom wynagrodzenia spowoduje wstrzymanie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub kolejnej zaliczki. (PAP)

laz/ tgo/ eaw/ jbr/

bEpGtASW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)