Notowania

afera hazardowa
08.10.2009 11:06

PO: pełne wyjaśnienie tzw. afery hazardowej - główny cel PO

Krystyna Skowrońska (PO) zapewniła, że pełne wyjaśnienie sprawy tzw. afery hazardowej, to główny cel Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem, dla wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy, konieczne jest zbadanie, jak pracowano nad ustawą hazardową również za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krystyna Skowrońska (PO) zapewniła, że pełne wyjaśnienie sprawy tzw. afery hazardowej, to główny cel Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem, dla wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy, konieczne jest zbadanie, jak pracowano nad ustawą hazardową również za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

"Polacy chcą rzetelnego wyjaśnienia wszystkich spraw dotyczących prac nad projektem nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych" - oświadczyła Skowrońska podczas czwartkowej debaty w Sejmie nad informacją rządu ws. prac nad projektem ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Skowrońska przypomniała, że w poprzedniej kadencji Sejmu rząd PiS pracował nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych. "Czy wszystko w tej sprawie jest jasne i transparentne? Czy dziś Jarosław Kaczyński, Przemysław Gosiewski mają czyste sumienie? W jaki sposób w 2007 roku - za rządów PiS - pracowano nad ustawą hazardową?" - pytała posłanka PO.

Podkreśliła, że w 2007 roku, podczas prac nad ustawą hazardową, zakładano wprowadzenie 10 proc. podatku od gier i zakładów wzajemnych. Jak dodała, ostatecznie nie wprowadzono jednak tego zapisu. "Chcemy poznać, jakie były powody takich zmian. Czy nadzorowano odpowiednio proces legislacyjny, kto go nadzorował, kto go koordynował, dlaczego wtedy zrezygnowano z 10 proc. podatku od gier o zakładów wzajemnych" - pytała Skowrońska.

Przypomniała, że - za rządów PiS - powołano specjalny zespół, który pracował nad ustawą hazardową, a w skład tego zespołu wchodził ówczesny minister sportu Tomasz Lipiec, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne.

"Dlaczego tym dziwnym procesem prac nad ustawą w 2007 roku nie interesowała się CBA i (szef Biura) Mariusz Kamiński" - pytała posłanka Platformy.

Skowrońska przypomniała, że premier Donald Tusk zapowiedział w środę podjęcie działań zmierzających do dymisji szefa CBA. "Szefowi CBA postawiono zarzuty prokuratorskie, przepisy o CBA wymagają od szefa służby nieskazitelności etycznej i moralnej. Czy w tej sytuacji Mariusz Kamiński spełnia te wysokie standardy?" - pytała posłanka. Jak oceniła, Kamiński złamał fundamentalną zasadę wiarygodności, co - jej zdaniem - dyskwalifikuje go, jako osobę stojącą na czele Biura.

"Nie możemy się na zgodzić na prowokację ze strony CBA, na prowokacje, które przygotowuje Mariusz Kamiński" - podkreśliła.

Skowrońska poinformowała też, że klub Platformy jest za powołaniem komisji śledczej do zbadania prac nad ustawą hazardową. "Zależy nam, aby komisja wyjaśniła wszystkie aspekty sprawy i zrobiła to szybko i merytorycznie. Spodziewamy się, że PiS będzie chciało z komisji uczynić arenę politycznej walki i kampanii" - zaznaczyła.

Jak oceniła, PiS - ze szkodą dla wyjaśnienia sprawy - będzie "rozgrywał" komisję śledczą. (PAP)

mrr/ par/ woj/

Tagi: afera hazardowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz