Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Po przyznaniu Nobla Liu Xiaobo władze Chin aresztują dysydentów

0
Podziel się

Po przyznaniu chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo Pokojowej Nagrody Nobla
władze chińskie aresztowały w sobotę jego zwolenników. Zatrzymano opozycjonistów w Pekinie,
Szanghaju i Jinan, stolicy prowincji Szantung - poinformowały organizacje praw człowieka.

bEgmwbCJ

Po przyznaniu chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo Pokojowej Nagrody Nobla władze chińskie aresztowały w sobotę jego zwolenników. Zatrzymano opozycjonistów w Pekinie, Szanghaju i Jinan, stolicy prowincji Szantung - poinformowały organizacje praw człowieka.

"Ostatniej nocy wielu ludzi zostało zatrzymanych przez policję. (Rząd) nie chce, by ludzie zbierali się i świętowali" przyznanie Nobla Liu - powiedział agencji AFP Teng Biao, prawnik zajmujący się prawami człowieka. "To kłopot dla rządu - oni nie chcą, by ludzie o tym wiedzieli" - dodał Teng odnosząc się do nagrody dla chińskiego dysydenta.

O aresztowaniach informowała też organizacja praw człowieka w Chinach (CHRD), z siedzibą w Hongkongu.

bEgmwbCL

"Gdy ludzie zebrali się w małe grupy, by świętować to ważne wydarzenie, kilkudziesięciu zwolenników Liu zostało zatrzymanych" - poinformował w mailu CHRD.

Chińscy intelektualiści podpisali list gratulacyjny dla Liu Xiaobo - powiedział AFP jeden z sygnatariuszy listu. Autorzy listu piszą, że "Chiny powinny starać się uniknąć masowej krwawej rewolucji", mają bowiem już za sobą wiele rewolt ludowych.

Państwowa chińska telewizja przemilczała sprawę przyznania Liu Nagrody Nobla, a serwisy informacyjne zachodnich kanałów telewizyjnych, jak CNN i francuski TV5, zostały ocenzurowane. (PAP)

fit/ ro/

bEgmwbCR

7402088

bEgmwbDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)