Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO, PSL, Lewica za rozwiązaniem KRRiT, przeciw PiS

0
Podziel się:

Miarka się przebrała, przeszliście samych siebie, pora odejść - takimi
słowami PO domaga się w Sejmie skrócenia kadencji KRRiT. Rozwiązanie KRRiT popiera Lewica i PSL.
Oponuje PiS, podkreślając, że zarzuty stawiane Radzie są niemerytoryczne, a KRRiT dobrze wypełnia
swoje zadania.

Miarka się przebrała, przeszliście samych siebie, pora odejść - takimi słowami PO domaga się w Sejmie skrócenia kadencji KRRiT. Rozwiązanie KRRiT popiera Lewica i PSL. Oponuje PiS, podkreślając, że zarzuty stawiane Radzie są niemerytoryczne, a KRRiT dobrze wypełnia swoje zadania.

"Pora odejść. Klub PO poprze wniosek komisji o odrzucenie sprawozdania" - powiedziała do przewodniczącego KRRiT Iwona Śledzińska-Katarsińska. "Chyba się miarka przebrała, a to ucho w przysłowiowym dzbanie naprawdę się już urwało" - mówiła, dodając, że Krajowa Rada w obecnym składzie "nie tylko nie próbuje naprawiać" sytuacji w mediach publicznych, "tylko z dziką premedytacją ją pogarsza".

Szczególnie krytykowała politykę wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Jak mówiła w składzie pierwszych rad nadzorczych, wybranych przez tę KRRiT, byli wszyscy "od Sasa do lasa. "Mieliśmy i cukierników, i właścicieli kasyn (...). Liczył się tylko klucz polityczny".

Przy wyborze kolejnych rad nadzorczych - według Śledzińskiej-Katarsińskiej - KRRiT "przeszła już samą siebie". "Zero jakiegokolwiek udawania, chociażby że chodzi o wybór merytoryczny. Z góry było wiadomo - tak wybieramy, żeby to było dla PiS, to było dla chwilowego - mam nadzieję koalicjanta - SLD. Ten program dla nas, tamten dla was, a tym trzecim to się będziemy wymieniać: w dni parzyste PiS, a nieparzyste SLD" - mówiła posłanka. Podkreśliła, że ten "chocholi taniec wokół mediów publicznych trzeba przerwać" poprzez wybór nowej KRRiT, w której zasiądą osoby "z autorytetem, nazwiskiem i niezwiązane z jakąkolwiek opcją polityczną".

Oponowało PiS. "Ze sprawozdania jednoznacznie wynika, że Krajowa Rada dobrze realizuje swoje zadania" - powiedział Robert Kołakowski. Według niego PO nie przedstawia merytorycznych zarzutów wobec KRRiT, a w wystąpieniu Śledzińskiej-Katarasińskiej dużo było "propagandy wpisującej się w stary schemat ataków na KRRiT i media publiczne". Odpierał zarzuty o brak pluralizmu w TVP, na dowód przywołując m.in. programy, które mają tam Tomasz Lis i Jacek Żakowski. "Trzeba nisko cenić inteligencję polskiego społeczeństwa, by wmawiać ludziom, że Tomasz Lis czy Jacek Żakowski to PiS-owscy dziennikarze" - powiedział Kołakowski.

Według niego dążenie PO do rozwiązania KRRiT wpisuje się w "pospieszną politykę monopolizowania wszystkich instytucji państwa". "W ten sposób KRRiT zostanie odpolityczniona, poprzez mianowanie tam wyłącznie przyjaciół PO, a później przyjdzie czas na TVP" - mówił Kołakowski. Podkreślał, że chce się dziś rozwiązać organ, który pozyskał do budżetu państwa dochody niemal dwukrotnie wyższe niż jego wydatki.

"Dziś decydujemy nie tylko o losach KRRiT, ale też o wolności mediów w Polsce (...). Dlatego apeluję o merytoryczną ocenę dokumentu. Klub parlamentarny PiS zagłosuje za przyjęciem tego sprawozdania" - powiedział Kołakowski, dziękując KRRiT za "sumienną pracę w nieprzychylnych warunkach".

Jerzy Wenderlich (Lewica) zarzucał, że sprawozdanie KRRiT jest zbyt obszerne, co - w jego ocenie - ma uzasadniać "benedyktyńską pracę" członków KRRiT i to, że "nie siedzieli z założonymi rękami". Przyznawał, że z dokumentu widać m.in. "dbałość o grosz publiczny, widać oszczędności - tutaj wad działalności KRRiT nie znajdziemy".

KRRiT nie mówi jednak - w ocenie Wenderlicha - o tym, czego zaniechała. "Ładu demokratycznego w mediach, niezależności było tak niewiele, po tych mediach hulała polityka (...). I tutaj KRRiT udawała, że tych problemów nie ma, że tych problemów nie dostrzega" - powiedział Wenderlich. Wskazywał m.in. na kampanię do europarlamentu, kiedy "Libertas uczynił sobie tubę wyborczą z TVP".

"To właśnie, że w tych najważniejszych sprawach KRRiT nie reagowała, nie wypędzała tej polityki z mediów, powoduje, że jakbyśmy nie docenili tych czterystu stron, które są opisem pracy - nie można jej lekceważyć - to główne zaniechanie niewypędzania polityki z mediów publicznych nie upoważnia nas do tego, byśmy jako SLD, jako klub Lewicy, oznajmili z tej trybuny, że będziemy głosować za odrzuceniem tego sprawozdania" - powiedział Wenderlich.

Tadeusz Sławecki (PSL) zarzucał KRRiT brak reakcji na "służalczą rolę TVP wobec niektórych ugrupowań". Wskazywał przykłady "uwikłania nawet mediów regionalnych w politykę". Jak mówił, gdy wicepremier Waldemar Pawlak odsłaniał na Lubelszczyźnie pomnik Wincentego Witosa, informacyjny program TVP Lublin "Panorama Lubelska" "nawet się o tym nie zająknął". Gdy natomiast do Lublina przyjechał europoseł Zbigniew Ziobro, by "agitować" na rzecz kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego, był to drugi temat programu, tuż po informacjach o powodzi.

Sławecki mocno krytykował też ramówkę TVP, z której znikają programy misyjne, edukacyjne, na rzecz "prymitywnej" rozrywki, którą - według niego - można podsumować hasłem "łączcie się w głupocie i bawcie się wesoło".

Sytuacji w TVP przeciwstawiał polskie Radio, w tym także Polskie Radio Lublin, gdzie realizuje się wciąż ważne, misyjne słuchowiska, gdzie dba się o pluralizm. "Klub PSL popiera wniosek komisji o odrzucenie sprawozdania KRRiT" - powiedział Sławecki.

Odrzucenie sprawozdania poparł też Andrzej Celiński (niezrzeszony).(PAP)

js/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)