Notowania

nagroda
30.06.2009 13:59

Po raz pierwszy wręczono matematyczną nagrodę im. Banacha

Dr Tomasz Elsner z Uniwersytetu Wrocławskiego został laureatem międzynarodowej nagrody im. Stefana Banacha (Banach Prize), przyznanej po raz pierwszy, za wybitną rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dr Tomasz Elsner z Uniwersytetu Wrocławskiego został laureatem międzynarodowej nagrody im. Stefana Banacha (Banach Prize), przyznanej po raz pierwszy, za wybitną rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych.

Nagroda dla laureata oraz nominacje prac konkursowych zostały wręczone we wtorek podczas inauguracji III Forum Matematyków Polskich w Krakowie. Zdobywca nagrody z przyczyn rodzinnych nie był obecny na uroczystości.

Dr Tomasz Elsner został nagrodzony za pracę noszącą tytuł "Teoria powierzchni minimalnych w przestrzeniach systolicznych", napisaną pod opieką prof. Lecha Tadeusza Januszkiewicza. Otrzymał 20 tys. zł, co stanowi nagrodę o najwyższej wartości spośród przyznawanych w dziedzinie nauk matematycznych w Polsce.

Na konkurs nadeszło 19 prac z Polski, Ukrainy i Litwy. Jury, składające się z przedstawicieli najwybitniejszych polskich uczelni oraz prezesa firmy Ericpol Telecom, fundatora nagrody, wyłoniło pięć najlepszych prac. Nominowani zostali: dr Grzegorz Kapustka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Paweł Konieczny i dr Filip Murlak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Piotr Przytycki z Instytut Matematyki Polskiej Akademii Nauk oraz laureat nagrody.

Jak zapowiadają organizatorzy konkursu, kolejna edycja nagrody im. Stefana Banacha zostanie rozszerzona o inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej: Węgry, Słowację, Czechy, Łotwę i Estonię.

Nagrodę ustanowiło w zeszłym roku Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM) oraz firma informatyczna Ericpol Telecom, która jest fundatorem wyróżnienia.

Prezes PTM prof. Stefan Jackowski poinformował, że głównymi celami inicjatywy są wsparcie finansowe dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców, propagowanie i popularyzacja matematyki oraz promocja dorobku polskiej myśli matematycznej i postaci Stefana Banacha na świecie.

Patron nagrody prof. Stefan Banach (1892 - 1945) jest twórcą analizy funkcjonalnej, dużego i ważnego w nowoczesnych zastosowaniach działu matematyki. Wykładał na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie stworzył Lwowską Szkołę Matematyczną. W latach wojny 1939-45 był prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. (PAP)

rgr/ abe/ jra/

Tagi: nagroda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz