Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po raz szósty przyznano Nagrodę im. Sergio Vieira de Mello

0
Podziel się:

Albański pisarz i publicysta Fatos Lubonja oraz UNAMI - Misja Wsparcia
Narodów Zjednoczonych dla Iraku to laureaci tegorocznej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello,
Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002-2003.

Albański pisarz i publicysta Fatos Lubonja oraz UNAMI - Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku to laureaci tegorocznej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002-2003.

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w czwartek w siedzibie krakowskiego Stowarzyszenia Willa Decjusza, które ustanowiło nagrodę w 2003 roku.

Nagroda przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach - osobom oraz organizacjom pozarządowym za ich szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Fatos Lubonja to albański pisarz i publicysta, działacz na rzecz ochrony praw człowieka, w latach 90. członek Albańskiego Komitetu Helsińskiego.

"Jego działalność publiczna, jego osobowość miała szczególne znaczenie dla jego kraju (). Własne zdanie, obrona prawdy kosztowała naszego dzisiejszego laureata 17 lat spędzonych w komunistycznych więzieniach Hodży. Jednak nie zrezygnował z jej głoszenia wtedy i do dziś ma odwagę mówić to, co myśli" - podkreślono w laudacji.

W kategorii organizacja pozarządowa uhonorowana została UNAMI - Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku. Jak zaznaczono w laudacji, przyznanie nagrody tej organizacji ma głęboki wymiar symboliczny.

"Przyznawana dzisiaj nagroda stanowi wyraz uznania dla pełnej poświęcenia i zaangażowania pracy członków Misji, stanowiącej godną kontynuację dzieła zapoczątkowanego przez Sergio Vieira de Mello" - głosi laudacja.

Nagrodą Specjalną uhonorowano wybitnego dziennikarza i publicystę Leopolda Ungera.

Patron nagrody Sergio Vieira de Mello był Wysokim Komisarzem ds. Praw Człowieka; urlopowany w maju 2003 r. pojechał do Iraku jako specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym. Ustanowiona w 2003 r. nagroda jego imienia jest przyznawana od 2004 r. osobom i organizacjom pozarządowym za ich szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Kapitułę nagrody tworzą m.in. przedstawiciele prezydenta RP, ambasadora Brazylii, ambasadora Szwecji, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, prezesa IPN, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz inicjatorów nagrody - Fundacji ZNAK i Stowarzyszenia Willa Decjusza.(PAP)

rgr/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)