Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po reformie awanse dla podoficerów

0
Podziel się:

Ponad 170 podoficerów garnizonu warszawskiego otrzymało w czwartek awanse
na wyższe stopnie w związku ze zmianami w korpusie podoficerskim i likwidacją niektórych stopni.
Ponad stu mianowano na wyższe stopnie w Opolu.

Ponad 170 podoficerów garnizonu warszawskiego otrzymało w czwartek awanse na wyższe stopnie w związku ze zmianami w korpusie podoficerskim i likwidacją niektórych stopni. Ponad stu mianowano na wyższe stopnie w Opolu.

"Podoficerowie to kręgosłup armii. Im jest silniejszy, tym mocniejsza jest cała armia. To wy jesteście pierwszymi dowódcami i przełożonymi szeregowych" - zwrócił się w do awansowanych dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński.

"Dzisiejsze awanse to konsekwencja zeszłorocznej nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych" - dodał. Przypomniał, że obowiązujące od kilku tygodni zmiany to m. in. oczekiwane przez żołnierzy uelastycznienie polityki kadrowej i odejście od kadencyjności, która uniemożliwiała dłuższe pozostawanie na danym stanowisku.

Akty mianowania na wyższe stopnie wręczył ok. 170 żołnierzom Garnizonu Warszawa oraz żołnierzom z jednostek w Kazuniu i Sochaczewie dyrektor departamentu kadr MON Andrzej Wasilewski.

W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej akty mianowania na wyższe stopnie wręczono uroczyście ponad stu podoficerom z 12 jednostek i instytucji wojskowych Polski Południowej, w tym sił specjalnych i jednostek lotniczych. W uroczystości uczestniczyli dowódcy, komendanci i kierownicy jednostek i instytucji wojskowych, z których pochodzą awansowani podoficerowie. Nominacje wręczyli płk Janusz Filipek z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i płk Andrzej Szuba z departamentu kadr MON.

Oficer prasowy opolskiej jednostki kpt. Leszek Radzik podkreślił, że awanse to nie tylko wypełnienie wymogu ustawy, która zakłada wygaśnięcie niektórych stopni, ale tez wyraz uznania za służbę.

Stopnie starszego plutonowego, sierżanta sztabowego, starszego sierżanta sztabowego, młodszego chorążego sztabowego i chorążego sztabowego oraz ich odpowiedniki w marynarce miały zostać zniesione już w 2004 r. Wprowadzono jednak przepisy przejściowe, przewidujące utrzymanie stopni do awansu lub - w razie jego braku - dożywotnio. Po 10 latach okazało się, że "wygaszone" stopnie ma wciąż ok. 5 tys. żołnierzy.

Od początku 2014 roku korpus podoficerski składa się z trzech grup: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, awanse podoficerskie w całym kraju przyznano 24 tys. podoficerów, nie tylko służby czynnej. Awanse związane z reformą stopni otrzymują także podoficerowie rezerwy.(PAP)

brw/ kat/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)