Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO składa projekt ustawy ws. jednomandatowych okręgów do Senatu

0
Podziel się:

PO składa w Sejmie projekt zmiany ordynacji wyborczej, który wprowadza
jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu. Zmiany w ordynacji miałyby wejść w życie od
przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Do tej pory wyborcy wybierali 2, 3 lub 4 senatorów w
okręgu.

PO składa w Sejmie projekt zmiany ordynacji wyborczej, który wprowadza jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu. Zmiany w ordynacji miałyby wejść w życie od przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Do tej pory wyborcy wybierali 2, 3 lub 4 senatorów w okręgu.

Szef klubu PO Grzegorz Schetyna, prezentując projekt na środowej konferencji prasowej, podkreślił, że o ile zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu wymagałaby nowelizacji konstytucji, to jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu można wprowadzić zmieniając jedynie ordynację wyborczą, tak jak nowelizuje się inne ustawy.

Zmiana konstytucji wymaga w Sejmie większości 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w Senacie bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W konstytucji zapisano, że wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Nie ma tam zapisu dotyczącego ordynacji, według której wybiera się senatorów. Inaczej jest z wyborami do Sejmu, bo w ustawie zasadniczej zapisano, że wybory te są proporcjonalne.

"Chcemy zbudować większość dla tego projektu w Sejmie i w Senacie. Liczymy na wsparcie koalicjanta (PSL), ale mamy też sygnały z Prawa i Sprawiedliwości, że to jest temat, nad którym chcą pracować" - zadeklarował Schetyna.

Senator Mariusz Witczak podkreślił, że PO "chce ujednolicić i uczynić bardziej czytelnym system wyborów w Polsce". "Wyborcy z jednej strony mają jeden głos w wyborach do Sejmu, a z drugiej - od dwóch do czterech w wyborach do Senatu. Chcemy też wzmocnić identyfikację senatora w okręgu, bardzo duże okręgi nie ułatwiają kontaktu wyborców z senatorem" - podkreślił.

Platforma proponuje utworzenie stu jednomandatowych okręgów wyborczych, granice tych okręgów nie będą naruszać granic powiatów. Cztery miasta na prawach powiatu - Kraków, Warszawa, Wrocław i Łódź będą dzielone na dwa lub więcej okręgów wyborczych. PO proponuje też obniżenie liczby wymaganych podpisów dla zgłaszanej kandydatury senatora z 3 tysięcy do 2 tysięcy.

PO w ramach pomysłu na zmiany w konstytucji (przedstawionego w lutym) zaproponowała m.in. zmniejszenie liczby senatorów ze 100 do 49. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi PO proponowała likwidację Senatu. Każda z tych zmian wymaga poparcia przynajmniej części opozycji.

Projekt wprowadzający jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu ma trafić do komisji nadzwyczajnej pracującej nad zmianami w prawie wyborczym.(PAP)

laz/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)