Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO w Olsztynie rozważa prawybory wśród kandydatów na prezydenta miasta

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska w Olsztynie rozważa zorganizowanie prawyborów, które
wyłonią kandydata partii na prezydenta stolicy Warmii i Mazur w jesiennych wyborach samorządowych.

Platforma Obywatelska w Olsztynie rozważa zorganizowanie prawyborów, które wyłonią kandydata partii na prezydenta stolicy Warmii i Mazur w jesiennych wyborach samorządowych.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w regionalnej PO, w kontekście tych wyborów wymieniani są m.in. byli wiceprezydenci Olsztyna Tomasz Szczyglewski, Anna Wasilewska, Tomasz Głażewski oraz posłanka Platformy Lidia Staroń. Wymienione osoby na razie nie deklarują startu albo zaprzeczają, że mają taki zamiar.

W czwartek zbiera się zarząd powiatowych struktur PO w Olsztynie, który będzie dyskutował na temat ewentualnych prawyborów w partii i przygotowań do wyborów samorządowych.

Kandydat PO na prezydenta Olsztyna będzie musiał zmierzyć się z obecnym prezydentem Piotrem Grzymowiczem, którego popiera PSL. Grzymowicz w rozmowie z PAP potwierdzał, że będzie się ubiegać o reelekcję.

Platforma w Olsztynie rozważa wybór kandydata partii na prezydenta miasta poprzez prawybory. Jak oceniają politycy PO to najbardziej demokratyczny wybór a wyłoniony w ten sposób kandydat będzie miał szerokie poparcie.

Jak poinformował szef struktur PO w powiecie olsztyńskim Jan Tandyrak do połowy września pięć kół partii w Olsztynie ma się wypowiedzieć w sprawie prawyborów i podać ewentualne nazwiska kandydatów, którzy się w nich zmierzą.

Tandyrak pytany, czy pod uwagę brani są tylko członkowie partii powiedział, że przede wszystkim tak, ale nie jest wykluczone, że wybrani zostaną kandydaci niezależni. "Trwają konsultacje między szefami kół PO w Olsztynie a powiatowym zarządem partii" - podkreślił.

W przedterminowych wyborach na prezydenta Olsztyna w 2009 roku PO wystawiła mało znanego mieszkańcom wykładowcę Uniwersyteckiego Warmińsko-Mazurskiego Krzysztofa Krukowskiego. Mimo szeroko zakrojonej kampanii, także z udziałem władz krajowych, przegrał on z kandydatem popieranym przez PSL - Piotrem Grzymowiczem.

Wybory przedterminowe na prezydenta Olsztyna zorganizowano, gdy w referendum dotychczasowy prezydent Czesław Małkowski został odwołany przez mieszkańców po postawieniu przez prokuraturę zarzutów związanych z molestowaniem urzędniczek i gwałtem jednej z nich.

Posłanka Lidia Staroń w rozmowie z PAP powiedziała, że jeszcze nie zdecydowała, czy będzie kandydować. B. wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski powiedział z kolei, że nie ma zamiaru ubiegać się o fotel prezydenta miasta.

Natomiast była wiceprezydent Olsztyna, pracująca obecnie w urzędzie marszałkowskim i zajmująca się w nim kwestiami sportu Anna Wasilewska powiedziała PAP, że o pomyśle prawyborów w PO słyszała, ale nie złożyła jeszcze żadnych deklaracji.

O kandydowaniu nie myśli także były wiceprezydent Olsztyna, a obecnie dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Tomasz Szczyglewski.

"To bardzo miłe, że wymienia się moje nazwisko na giełdzie, ale ja o swoim kandydowaniu nic nie wiem" - podkreślił.

Innym pomysłem PO na rozpoczęcie kampanii samorządowej w Olsztynie jest cykl pięciu konferencji tematycznych z udziałem mieszkańców, które odbędą się we wrześniu. Mają one dotyczyć gospodarki komunalnej, zdrowia i opieki społecznej, kultury, sportu i turystyki oraz oświaty.

Jak powiedziała przewodnicząca klubu radnych PO w radzie miejskiej Halina Ciunel, w panelach dyskusyjnych mają wziąć udział autorytety związane z danymi dziedzinami. Wymieniani są m.in. reżyser teatralny i filmowy, dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie Janusz Kijowski, były minister zdrowia, obecnie dziekan wydziału medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Wojciech Maksymowicz.

W wyniku konsultacji z wyborcami ma powstać program wyborczy PO dla Olsztyna.(PAP)

ali/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)