Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po wybuchu na Słońcu - intensywne zorze polarne na Ziemi

0
Podziel się:

W środę o godz. 16 naszego czasu materia wyrzucona w ostatnim dużym wybuchu
na Słońcu zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, powodując intensywne zorze polarne -
informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

W środę o godz. 16 naszego czasu materia wyrzucona w ostatnim dużym wybuchu na Słońcu zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, powodując intensywne zorze polarne - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

Wcześniej, w poniedziałek 23 stycznia o godz. 4.59, aktywny obszar nr 1402 znajdujący się na powierzchni Słońca popisał się kolejną potężną eksplozją - tym razem klasy M9. Niewiele zabrakło, aby zaliczyć ją do najwyższej klasy X.

Materia wyrzucona w wybuchu poruszała się z prędkością 2200 km/s - nie była jednak skierowana bezpośrednio do naszej planety, przez co pierwotnie naukowcy sądzili, że minie Ziemię w bezpiecznej odległości. Okazało się jednak, że wyrzut był na tyle szeroki, a materii na tyle dużo, że zahaczyła ona zarówno o Ziemię, jak i o Marsa.

Według obliczeń naukowców strumień naładowanych cząstek miał dotrzeć do Ziemi 24 stycznia około godziny 15.18 naszego czasu. Astronomowie niewiele się pomylili i główna fala naładowanych cząstek uderzyła w ziemskie pole magnetyczne o godzinie 16.

Cząstek tych było na tyle dużo, że ich oddziaływanie z ziemską atmosferą spowodowało powstanie intensywnych zórz polarnych. Najsilniej zawsze widać je na północy Kanady, bo tam znajduje się północny biegun magnetyczny. Tym razem spektakl był znacznie bardziej intensywny niż zwykle, przez co piękne zorze można było podziwiać w całej Skandynawii, republikach nadbałtyckich, Wielkiej Brytanii, północnych Niemczech i północnej Polsce. (PAP)

aol/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)